W piątek 30.09.2022r.uczniowie klasy 7a i 8d pod opieką swych wychowawców: Beaty Jerzyk i Anity Durczyńskiej oraz pedagoga szkolnego Renaty Wujczyk, wzięli udział w wycieczce szkolnej do Łodzi. Wycieczka została zorganizowana przez Biuro Extratour w Krotoszynie.
Program wycieczki:
NOWE CENTRUM ŁODZI: Nowy dworzec kolejowy - Łódź Fabryczna. CENTRUM NAUKI i TECHNIKI EC1. Punkt widokowy na chłodni kominowej, PLANETARIUM - KINO SFERYCZNE - seans popularnonaukowy. Ulica PIOTRKOWSKA - „PIETRYNA”: Łódzka Aleja Gwiazd polskiej kinematografii, Pomniki Łodzian: „Fotel Jaracza” „Kuferek Reymonta”, „Ławeczka Tuwima”, „Fortepian Rubinsteina”. Pałace i kamienice dawnych fabrykantów. Pomnik Łodzian Przełomu Tysiąclecia. MANUFAKTURA - kompleks usługowo handlowy.
14 września 2022r. uczniowie klas 6a i 6b udali się na wycieczkę do Biskupina na XXVII Festyn Archeologiczny. O 9.00 wyruszyliśmy kolejką wąskotorową ze Żnina do Biskupina w bezpośrednim sąsiedztwie jezior- Żnińskiego, Weneckiego i Biskupińskiego. W czasie postoju w Wenecji oglądaliśmy różne średniowieczne machiny oblężnicze, ustawione przy ruinach zamku możnowładcy wielkopolskiego – Mikołaja z Wenecji. W Biskupinie z panią przewodnik zwiedzanie zaczęliśmy od osady neolitycznej. W obozowisku łowców i zbieraczy zobaczyliśmy jak powstaje łódź dłubanka, kamienne narzędzia, którymi obrabiano rogi i kości. W osadzie pierwszych rolników w tzw. długich domach zobaczyliśmy ich wnętrze z częścią mieszkalną, do przechowywania zbiorów oraz dla zwierząt. Dalej, w osadzie łużyckiej w dwóch odrestaurowanych domach zobaczyliśmy warunki w jakich żyli mieszkańcy osady Biskupina sprzed około 2700 lat. Dowiedzieliśmy się tam o narach, pod którymi hodowano mniejsze zwierzęta, o roli ogniska, na którym przygotowywano strawy, ogrzewano się, no i rozświetlało wnętrze. Następnie zatrzymaliśmy się na majdanie w wiosce piastowskiej, gdzie swe stanowiska mieli m.in. skórnik, snycerz, rogownik, tkacz, mincerz, dziegciarz, kowal, garncarz i inni. Przy każdym stoisku można było zobaczyć jak dany specjalista wytwarza swój towar, metodą sprzed wieków. Na koniec pani przewodnik zaprowadziła nas do zwierzyńca w którym zobaczyliśmy koniki polskie, 2 woły, owce i kozy, które są hodowane na terenie rezerwatu. Z uwagi na tegoroczne hasło festynu - ,,Matka natura” odbywały się wykłady o psach, koniach oraz jak udomowiano rośliny i zwierzęta przed tysiącami lat. Okupieni pamiątkami pojechaliśmy do Gniezna. Tam, pan przewodnik przy Drzwiach Gnieźnieńskich opowiadał nam, że jest to unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej odlany z brązu metodą wosku traconego. Na drzwiach, na 18 kwaterach zostały pokazane najważniejsze momenty z życia św. Wojciecha. Także w tej kruchcie jest tablica, na której widnieje jacy królowie i w jakim roku byli w katedrze koronowani. Później, we wnętrzu Katedry Gnieźnieńskiej usłyszeliśmy o płycie nagrobnej prymasa Zbigniewa Oleśnickiego, którą wykonał mistrz Wit Stwosz. O bezcennych zbiorach biblioteki archikatedralnej i o przyległych 14 kaplicach. Jednak postacią tu najważniejszą jest kult św. Wojciecha, którego szczątki są złożone w srebrnym relikwiarzu w pięknej konfesji. Po wyjściu z katedry zrobiliśmy kolejne zdjęcie przed pomnikiem Bolesława Chrobrego.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w McDonald‘s we Wrześni, gdzie straciliśmy resztę pieniędzy.
Dziękuję nauczycielom: pani Iwonie Majchrzak i panu Romualdowi Klubie za wszelką pomoc w czasie tej wycieczki.
Opracowanie – Sławomir Kramarz
Ósmoklasiści na górskich szlakach.
Ósmoklasiści wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Szklarskiej Poręby i Świeradowa Zdrój. Podczas trzech dni uczestnicy wycieczki odwiedzili m. in. ruiny zamku w Bolkowie, zamek Chojnik, zamek Czocha, Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze, wieżę widokową Sky Walk w Świeradowie Zdroju. Szklarska Poręba zachwyciła przepięknymi wodospadami Kamieńczykiem i Szklarką. Udało nam się rozkołysać „Chybotka”, a „Złoty Widok” o zachodzie słońca zapierał dech w piersiach.
Wycieczka klas 7 B i C do Krakowa
W dniach 9 i 10 czerwca 2022r. uczniowie klas 7b i 7c udali się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszego dnia byliśmy w Ojcowskim Parku Narodowym, gdzie zwiedziliśmy Jaskinię Łokietka, która w tym parku jest największą. Później podziwialiśmy znane wszystkim pomniki przyrody jakimi sąBrama Krakowska i Maczuga Herkulesa. Drugiego dnia zwiedzaliśmy Wzgórze Wawelskie i Rynek Główny. Mieliśmy tu okazję zobaczyć najbardziej charakterystyczne obiekty i ich wnętrza, które są związane z historią naszego kraju. Kraków to piękne miasto, czego dowodem są tłumy wycieczek oraz zagranicznych turystów.
Zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy do domów po 21.00.
Opracowanie – Sławomir Kramarz
Jesienny spacer po Warszawie
Słoneczny piątek, 29 października 2021r., uczniowie klasy VIII C spędzili w Warszawie. Pierwszą atrakcją była sama podróż, którą uczniowie rozpoczęli już o godz. 5:30 pociągiem PKP Intercity. Czterogodzinna podróż sprzyjała rozmowom. Warszawa przywitała nas wspaniałą pogodą, dzięki której mogliśmy odwiedzić piękne warszawskie zabytki. Po wyczerpującym spacerze odpoczywaliśmy w Centrum Nauki Kopernik.
Wycieczka do Torunia
Klasy 5a i 5b pod opieką p. Halszki Kobierskiej Obal, p. Marty Poczty - Foltynowicz i p. Pawła Paluszczaka 20 października odbyły wycieczkę do Torunia. Dzieci zwiedziły wiele ciekawych miejsc: Stare i Nowe Miasto, Zamek Krzyżacki, pomnik Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa, bazylikę Św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, Dom - Muzeum Mikołaja Kopernika, mury obronne z Krzywą Wieżą, Deptak. Uczniowie wzięli udział w warsztatach wypieku pierników z oryginalnego ręcznie wyrabianego ciasta, poznali legendy i historię piernika w "Pracowni Piernikarstwa". Wzięli udział w seansie astronomicznym w Centrum Popularyzacji Kosmosu w Planetarium. Wszyscy świetnie się bawili i szczęśliwie wrócili do Krotoszyna.
Wycieczka w góry
Dnia 29 września 2021 r., klasa 8 d z wychowawcą p. Ryszardem Chojnickim i opiekunem p. Pawłem Paluszczakiem wybrała się na wycieczkę w Góry Stołowe. O godzinie 12.00 dotarliśmy do Karłowa, gdzie czekała na nas pani przewodnik. Wspólnie wyruszyliśmy na najwyższy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki, który jest najatrakcyjniejszym i najczęściej odwiedzanym miejscem. Na szczyt wchodziliśmy po 665 skalnych schodach. Po drodze można było zobaczyć wiele skał o fantazyjnych kształtach, z których niemal każda ma swoją nazwę. Trasa nie jest ani trudna, ani czasochłonna, za to chwilami "pysznie" widokowa i pasjonująca. Szczególnie, gdy wiedzie przez owiany tajemnicą Skalny Labirynt. Wtedy to trasa przemyka przez głębokie szczeliny i schodzi do samych czeluści piekielnych. Po kilku godzinnej wędrówce dotarliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną.
XXVI Festyn Archeologiczny w Biskupinie
W poniedziałek 13 września 2021r. klasy 7b i 7c udały się na wycieczkę do Biskupina na ,,XXVI Festyn Archeologiczny”. Na drugi dzień, tj. 14 września br. na taką samą wycieczkę udały się klasy 6a i 7d. O godzinie 9.00 wyruszaliśmy ze Żnina kolejką wąskotorową mijając pola i jeziora Pałuk. W Biskupinie przewodnicy oprowadzali nas po zrekonstruowanych obiektach z różnych epok. Od nich dowiedzieliśmy się jak przed wiekami tu ludzie mieszkali, co jedli i z jakimi przeciwnościami musieli się mierzyć na co dzień. W osadzie średniowiecznej urzekły nas stoiska rzemieślników, którzy po mistrzowsku robili potrzebne przedmioty np. powrozik z włókien pokrzywy. Później wspólnie oglądaliśmy walki wojowników: czarnych z niebieskimi – aplauz widowni był olbrzymi. Kolejnym etapem naszej wycieczki było Gniezno. Tu po Katedrze Gnieźnieńskiej na Wzgórzu Lecha oprowadziła nas pani przewodnik. Byliśmy obok Drzwi Gnieźnieńskich, gdzie zobaczyliśmy sceny z życia św. Wojciecha. W katedrze dowiedzieliśmy się o historii tego miejsca i usłyszeliśmy po raz pierwszy m.in. takie słowa jak: ambit, gmerk, konfesja czy relikwiarz. Po zwiedzeniu katedry wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Opracowanie: Sławomir Kramarz
Panorama Krotoszyna z 30 metrów