Przypominam że Dzieci przed wyjściem do szkoły powinny w domu zjeść pierwszy posiłek i napić się.
Coraz częściej dzieci pojawiające się w gabinecie pielęgniarki szkolnej z powodu bólów brzucha lub głowy w trakcie rozmowy informują,że nie zjadły w domu śniadania bo rodzice spieszyli się do pracy.
Młody organizm potrzebuje wiele energii aby uczyć się i bawić.
Koniecznie zadbajcie o to by Wasze dziecko, bez względu na to czy jest sześcio czy trzynastolatkiem, zabierało ze sobą do szkoły drugie śniadanie i wodę do picia.
Ilość jedzenia i picia powinna być adekwatna do wieku dziecka, jego zapotrzebowania na energię (na przykład gdy w danym dniu są lekcje wychowania fizycznego), oraz czasu który spędzi ono w szkole.
Zadbajcie aby był to pełnowartościowy zdrowy posiłek, nie batony czy słodkie przekąski.
Dolegliwości bólowe i osłabienia spowodowane odwodnieniem i zbyt długą głodówką staje się obecnie dużym problemem.
SPRAWOWANIE OPIEKI NAD UCZNIAMI PRZEWLEKLE CHORYMI LUB NIEPEŁNOSPRAWNYMI, WYMAGA PISEMNEJ ZGODY RODZICÓW. ZGODĘ WYRAŻA SIĘ PRZED OBJĘCIEM UCZNIA OPIEKĄ.
Przypominam o konieczności wypełnienia druku "zgody na objęcie ucznia z chorobą przewlekłą/niepełnosprawnością opieką pielęgniarki" druk dostepny w gabinecie pielegniarki szkolnej lub w zakładce; DRUKI
Podstawa prawna; „Ustawa o opiece nad uczniami” z dnia 12.04.2019 Dz.U. poz 1078. Rozdział2 art. 7 punkt 5
Rozdział 4, Art. 21. Punkt 1.W celu zapewnienia właściwej opieki nad uczniami przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi w szkole pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania współpracuje z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, rodzicami, pełnoletnimi uczniami oraz dyrektorem i pracownikami szkoły.
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Centylek” działając na podstawie art. 7 pkt 3 Ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz. U. z 2019, poz. 1078) informuje, że uczniowie są objęci profilaktyczną opieką zdrowotną w środowisku nauczania i wychowania w ramach świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (część I załącznika nr 4 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych - tj. Dz.U. z 2019 r., poz. 736, ze zm.) obejmujących:
- wykonywanie i interpretowanie testów przesiewowych u ucznia odbywającego roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne lub klasy I oraz klasy III, V, VII szkoły podstawowej, klasy I oraz ostatniej szkoły ponadpodstawowej, a także kierowanie postępowaniem poprzesiewowym oraz sprawowanie opieki czynnej nad uczniami z problemem zdrowotnym;
- opiekę nad uczniami przewlekle chorymi i z niepełnosprawnością, w tym realizacja świadczeń pielęgniarskich oraz wyłącznie na podstawie zlecenia lekarskiego i w porozumieniu z lekarzem rodzinnym, na którego liście świadczeniobiorców znajduje się uczeń, zabiegów i procedur leczniczych koniecznych do wykonania u ucznia w trakcie pobytu w szkole;
- udzielaniu pomocy przedlekarskiej w nagłych wypadkach, zachorowaniach lub zatruciach u uczniów;
- udział w planowaniu, realizacji i ocenie edukacji zdrowotnej;
- grupowej profilaktyce fluorkowej metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatem fluorkowym u uczniów klas I – VI szkół podstawowych oraz edukacji w zakresie zdrowia jamy ustnej;
- doradztwo dla dyrektora szkoły w sprawie warunków bezpieczeństwa uczniów, organizacji posiłków i warunków sanitarnychw szkole.
Brak zgody na realizację któregokolwiek z wyżej wymienionych świadczeń wymaga formy pisemnej.
Informacja o świadczeniach gwarantowanych znajduje się na tablicy ogłoszeń w szkole.
Jednocześnie NZOZ informuje, że pozyskane dane dotyczące stanu zdrowia ucznia są objęte tajemnicą medyczną. Ponadto dane osobowe przetwarzane są zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE w zakresie niezbędnym do realizacji świadczeń zdrowotnych.
Szczegółowe zasady ich przetwarzania dostępne są na tablicy informacyjnej w gabinecie szkolnym .
Prosimy o wypełnienie i przekazanie pielęgniarce / higienistce szkolnej Karty badania profilaktycznego ucznia. Dane uzyskane z wywiadu posłużą do realizacji wyżej wymienionych świadczeń. W celu zapewnienia jak najlepszej opieki nad dzieckiem podczas pobytu w szkole, prosimy o bieżące informowanie pielęgniarki/ higienistki szkolnej o wszelkich zmianach w stanie zdrowia dziecka.
Gabinety profilaktyki zdrowotnej w Szkole Podstawowej nr 4 jest czynny:
Poniedziałek 7:30-12:00
Wtorek 7:30 -12:-00
Środa -nieczynne
Czwartek 7:30-12:00
Piątek 7:30-12:00
Celem testów przesiewowych oraz badania bilansowego jest:
- wczesne wykrywanie wad rozwojowych u dziecka, np.: wady wzroku, kręgosłupa, słuchu,
- określenie grupy ćwiczebnej , tj.: przeciwwskazań do na zajęcia w-f, uczestnictwa w zawodach sportowych,
- innych szczególnych wskazań dotyczących opieki zdrowotnej w trakcie pobytu dziecka w szkole.
Po wykonaniu testów przesiewowych rodzice proszeni są o udanie się z dzieckiem do lekarza rodzinnego celem wykonania badań bilansowych. Kartę badania bilansowego należy zwrócić pielęgniarce / higienistce szkolnej.
Planowana fluoryzacja: nie wykonujemy do odwołania.
Przypominamy, że pielęgniarce / higienistce szkolnej należy dostarczyć Kartę Zdrowia Ucznia. Szczególnie dotyczy to uczniów zmieniających szkołę w trakcie roku szkolnego.