Rok 1925 - w miejsce niemieckiej szkoły wyznaniowej, którą przeniesiono do budynku przy ul. Rawickiej, utworzono Polską Szkołę Powszechną nr 2, która do II wojny światowej nosiła imię Królowej Jadwigi. Szkoła Powszechna nr 2 była szkołą żeńską, aż do 1939 roku, z wyjątkiem lat 1933 -1936 kiedy była koedukacyjną.
Od 1939 do 1945 tj. w okresie II wojny światowej szkoła została przez Niemców przekształcona w szpital wojskowy.
Rok 1945 Szkołą Powszechna nr 2 wznawia swoją działalność
W roku 1965 utworzenie Szkoły Podstawowej nr 4 przez jej wyodrębnienie ze Szkoły Powszechnej nr 2. Liczyła ona wtedy 757 uczniów skupionych w 20 oddziałach. Komitetem opiekuńczym została Jednostka Wojskowa nr 4479.
Następował szybki rozwój szkoły. Powstały pracownie dobrze wyposażone w pomoce szkolne.
20 września 1969 roku oddano do użytku boisko szkolne.
1 października 1970 roku zostały oddane do użytku urządzenia sanitarno - higieniczne, które w czynie społecznym budowali żołnierze miejscowej jednostki.
W czasie wakacji letnich w roku 1972 w szkole przeprowadzono kapitalny remont. Było to możliwie dzięki zaangażowaniu zakładu opiekuńczego, jakim była Jednostka Wojskowa.
W związku z wprowadzeniem w naszej szkole Poznańskiego Systemu Wychowawczego dokonano podziału młodzieży na grupy wiekowe kl. I-III "Pacholęta", kl. IV-V "Sztubacy", kl. VI-VIII" Żacy". Dla odróżnienia grup wprowadzono wewnątrzszkolne odznaki.
9 maja 1975 decyzją Kuratorium Okręgu Szkolnictwa Poznańskiego nadano naszej szkole imię "Ludowego Wojska Polskiego". Przedstawiciele Zakładu Opiekuńczego - Jednostki Wojskowej nr 4479 w Krotoszynie przekazali młodzieży ufundowany przez podoficerów, oficerów i pracowników cywilnych sztandar. Odsłonięto również tablicę upamiętniającą to wydarzenie.
W roku 1978 zlikwidowano Szkołę Podstawowa nr 2 poprzez włączenie jej do Szkoły Podstawowej nr 4.
Na początku lat osiemdziesiątych zakładem opiekuńczym dla Szkoły podstawowej nr 4 staje się również Zakład Drzewny w Biadkach.
Początki lat osiemdziesiątych to trudny okres dla Polski jak i Szkoły. Mimo to w Szkole dzieci i młodzież osiągają bardzo dobre wyniki, nasza Szkoła zdobywa pierwsze miejsca w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.
Rok 1989 zostaje oddana do użytku po kapitalnym remoncie tzw. „Stara Szkoła". Budynek pochodzi z XIX wieku. Wybudowano go dla Sądu Książęcego i Miejskiego. Ponieważ w 1844 wybudowano nowy budynek dla sądu, w opuszczonych murach umieszczono szkołę ewangelicką. Na początku XX wieku wybudowano nowy gmach szkolny, a w 1919 umieszczono niemiecka szkołę mniejszościową. Natomiast w 1925 przejęto pomieszczenia jednego i drugiego budynku i utworzono Polską Szkołę Powszechną nr 2.
Ludowe Wojsko polskie zmienia swoja nazwę na Wojsko Polskie, następuje w związku z tym zmiana imienia Szkoły Podstawowej nr 4 z Ludowego Wojska Polskiego na Wojska Polskiego
Postacią zasłużoną dla naszej Szkoły jest Maksymilian Herwich, mieszkaniec Berna, były krotoszynianin, który w latach dziewięćdziesiątych wspierał nasza szkołę finansowo.
Ważnym elementem rozwoju Szkoły jest otwarcie jednej z pierwszych w Krotoszynie sali komputerowej.
W 1996 otwarcie sali gimnastycznej po kapitalnym remoncie.
Od 1996 przy naszej szkole działa UKS PUMA - skupiający wokół siebie miłośników Korfballu. Rok wcześniej założono klub sportowy TYGRYS promujący zapasy, a obecnie zajmujący się piłką nożną i kolarstwem.
W roku 2001 oddano do użytku nowe zaplecze sanitarne przy sali gimnastycznej
26 maja 2001 odbył się pierwszy Festyn rodzinny. Dzieci i rodzice bawili się wybornie. Od tego roku organizowanie festynu stało się tradycją.
Tradycją naszej szkoły jest „Bieg ku słońcu" czy „Bieg krasnala" inaugurujący rok sportowy. Osiągnięcia sportowe naszej Szkoły są bardzo wysokie. Nasi sportowcy często stawają na podium w zawodach ma szczeblu powiatowym a nawet wojewódzkim.
Prezentując naszą szkołę nie można zapomnieć o szerokiej działalności turystycznej propagowanej przez Szkolne Koło PTTK i SK PTSM. Organizowane są wycieczki, rajdy, wycieczki rowerowe. Z PTTK i PTSM można świetnie spędzić czas.