E-papierosy to większe ryzyko poważnych problemów zdrowotnych
Badanie z udziałem 400 tys. osób wskazało, że elektroniczne papierosy podnoszą zagrożenie chorobami układu krążenia, w tym udarem i zawałem. Według American HeartAssociation urządzenia powinny podlegać takim samym regulacjom, jak wyroby tytoniowe.
W trakcie zaplanowanej na początek lutego American StrokeAssociation's International Stroke Conference 2019, naukowcy z University of Kansas w Wichita zamierzają przedstawić wyniki, jak twierdzą, największego badania sprawdzającego relacje między udarami a korzystaniem z elektronicznych papierosów.
Autorzy tego badawczego projektu przeanalizowali informacje na temat aż 400 tys. osób. Wykorzystana baza danych dotyczyła mieszkańców wszystkich 50 stanów USA i objęła różnego rodzaju zachowania mogące wpływać na stan zdrowia, a także choroby i stosowaną profilaktykę.
Regularnie e-papierosów używało prawie 67 tys. osób. Natomiast ponad 340 tys. nigdy z nich korzystało. Niestety, elektroniczny dymek nie jest obojętny dla układu krążenia. E-palacze byli aż o 71 proc. bardziej zagrożeni udarem, o 59 proc. rosło u nich ryzyko wystąpienia dusznicy bolesnej i zawału oraz o 40 proc. - choroby niedokrwiennej serca.
Dwukrotnie wzrastało też prawdopodobieństwo rozpoczęcia palenia tradycyjnych papierosów. 4,2 proc. użytkowników e-papierosów przeszło udar, choć badanie nie pokazało powiązań z ryzykiem śmierci.
Tymczasem popularność dostarczających nikotynę gadżetów rośnie. Według przytoczonych przez badaczy statystyk, w 2016 r. 3,2 proc. dorosłych mieszkańców USA i 11,3 proc. uczniów szkół średnich używało ich w czasie ostatnich 30 dni. W latach 2011-2015 ich użycie przez młodych ludzi wzrosło aż o 900 proc.
American HeartAssociation twierdzi tymczasem, że zawierające nikotynę e-papierosy powinny podlegać takim samym regulacjom jak wyroby tytoniowe, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ograniczenie dostępu do nich przez młodych ludzi.
Dzień bez papierosa
Od przeszło 30 lat, w co trzeci czwartek listopada obchodzimy jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Mimo że moda na niepalnie zdobywa coraz większą popularność to tylko w Polsce jest około 9 milionów palaczy. To jeden z najwyższych wskaźników w krajach Unii Europejskiej!
Papierosy zabijają rocznie ponad 5 milionów osób na całym świecie. Co gorsza, wielu nałogowców nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, a jest ono ogromne. Jaki wpływ mają papierosy na organizm i co zyskujemy zrywając z nałogiem?
- Papierosy to stosunkowo drogi nałóg. Jeśli jedna paczka kosztuje ok. 14 złotych, a dziennie wypalamy jedną to rzucając palenie, w przeciągu roku, możemy zaoszczędzić ponad 5 tysięcy złotych!
- Już po 20 minut od odstawienia nikotyny ciśnienie krwi i puls wracają do normy.
- Po 8 godzinach stabilizuje się poziom tlenu w organizmie.
- Po upływie 48 godzin odbudowują się końcówki nerwów, tym samym palacz odzyskuje smak i węch.
- Po pięciu miesiącach od wypalenia ostatniego papierosa poprawia się krążenie krwi, wydajność płuc wzrasta aż o 30 proc.
- Wystarczy doba, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia ataku serca, po roku spada ryzyko rozwoju choroby wieńcowej, po 5 latach raka płuc oraz jamy ustnej.
Dopalacze. Gdzie szukać pomocy?
W ostatnich dniach w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć! Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Lista zostanie także przekazana do wszystkich resortów, urzędów wojewódzkich oraz powiatów.
800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównej Inspektora Sanitarnego.
Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić
służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących kontaktów dzieci z substancjami psychoaktywnymi.
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje.
Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem
pomoc@800100100.pl lub www.800100100.pl/napisz.
W 2015 roku 61 kontaktów z Telefonem 800 100 100
dotyczyło kontaktów dzieci z substancjami psychoaktywnymi.
800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy.
112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.