Patronem naszej szkoły od 1989 roku jest Wojsko Polskie.
Patron jakże dumny i ważny w historii Polski. Od dawna można było jednak usłyszeć od społeczności szkolnej, że dwie tablice pamiątkowe i dwa sztandary - to za mało, aby uczniowie naszej szkoły mieli pełną świadomość roli oręża polskiego w historii narodu. Tym bardziej, że jednostkę wojskową w Krotoszynie zlikwidowano w 1989 roku, a żołnierz dziś na ulicy to wielka rzadkość.
Po zakończeniu remontu głównego w tzw. „starej szkole” w ub. roku, grupa nauczycieli wraz z Dyrekcją uznała, że należy wykorzystać powstałe miejsce dla upamiętnienia wieloletniej współpracy jednostki wojskowej z naszą szkołą i stworzyć "Izbę Pamięci". Pomieszczenie to znajduje się na strychu „starej szkoły” i posiada powierzchnię ok. 100 m2. Oryginalne belki, nastrojowe oświetlenie będą idealnym miejscem na rozsądne zaaranżowanie tej przestrzeni gablotami i eksponatami. Szkolna izba pamięci byłaby pięknym połączeniem tego wszystkiego co wiąże się z żołnierską dolą minionych dziesięcioleci i czasów współczesnych.
Są zapewne w naszych domach, zalegające na strychach wojskowe pamiątki po dziadkach, ojcach, wujkach - które tu, z opisem darczyńcy będą wyeksponowane i udostępnione do oglądania.
W tym miejscu zwracamy się do wszystkich byłych uczennic i uczniów naszej szkoły oraz do innych mieszkańców Krotoszyna, aby skontaktowali się z grupą organizacyjną w celu przekazywania pamiątek dla "Izby Pamięci".
Miejmy świadomość, że w Krotoszynie, jako mieście przygranicznym w okresie międzywojennym stacjonował w latach 1921-1939 56 Pułk Piechoty Wielkopolskiej, w latach 1946-1950 6 Pułk Artylerii Lekkiej, w latach 1950-1955 35 Pułk Moździerzy, a w latach 1962-1989 35 Pułk Inżynieryjno - Budowlany JW 4479 - który był komitetem opiekuńczym dla nowopowstałej w 1965 roku Szkoły Podstawowej nr 4. W naszym mieście widok maszerujących kolumnami żołnierzy, żołnierzy na przepustkach czy stojących na warcie - był czymś normalnym dla dorosłych. Pozwólmy młodemu pokoleniu odczuć choć namiastkę tych czasów, gdzie w izbie każda dziewczynka, każdy chłopiec dotknie a nawet przymierzy niektóre eksponaty.
WYKORZYSTANIE DYDAKTYCZNE
Izba Pamięci ma być miejscem szczególnym w naszej szkole i spełniać wiele funkcji. Chcielibyśmy, aby tętniła życiem szkoły, uczniów, nauczycieli i odwiedzających ją gości. Ma być swoistym muzeum, gdzie odbywać się będą różne okazjonalne spotkania.
-
LEKCJE HISTORYCZNE
Nauczyciele historii, języka polskiego, wychowawcy klas przeprowadzać będą lekcje o historii naszego wojska, o żołnierskich losach w otoczeniu eksponatów z minionych lat. -
UROCZYSTOŚCI SZKOLNE
Będzie to miejsce, gdzie wręczane będą nagrody za różne konkursy historyczne. W tej scenerii będą wystawiane wieczornice poświecone świętom państwowym i patronowi szkoły. -
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
Corocznie w pierwszą sobotę maja, przypadającą po 8 maja, odbywa się w naszej szkole „Piknik z Patronem Szkoły” z udziałem uczniów, nauczycieli i rodziców oraz mieszkańców Krotoszyna. Pojawia się bardzo wiele atrakcji, przybywają przedstawiciele wojska, grupy rekonstrukcji historycznej. Odwiedzenie Izby Pamięci będzie głównym punktem tej imprezy. -
WSPÓŁPRACA Z INNYMI MUZEAMI
Z uwagi na dużą powierzchnię, możliwe będzie organizowanie czasowych wystaw i ekspozycji tematycznych w porozumieniu z Muzeami Państwowymi, Wojska Polskiego w Poznaniu, Wrocławiu, Kołobrzegu. -
SPOTKANIA EMERYTÓW WOJSKOWYCH
W naszym mieście jest duże grono byłych żołnierzy krotoszyńskiej jednostki, którzy chętnie służą pomocą i chętnie wzięliby udział w różnych szkolnych uroczystościach i spotkaniach organizowanych w Izbie Pamięci
Dla naszego przedsięwzięcia pozyskaliśmy przychylność osób znanych w naszym mieście z działalności na rzecz środowiska lokalnego, a są to:
JAN PAWLIK - ppłk w st. spocz.
ANTONI KORSAK - historyk, regionalista,
RYSZARD KLIMAS - ppłk w st. spocz., właściciel” Klimas Przedsiębiorstwo Budowlano-Projektowe „
PAWEŁ MIKSTACKI - przedstawiciel Firmy „Gembiak&Mikstacki”
Stronę szkolną reprezentują :
Ireneusz Nowak - dyrektor szkoły,
Dorota Rutkowska - wicedyrektor szkoły,
Arkadiusz Figaj - nauczyciel wychowania fizycznego,
Sławomir Kramarz - nauczyciel historii,
Romuald Kluba - nauczyciel historii i religii
Wierzymy, że nasze plany zostaną zrealizowane dzięki pomocy tych wszystkich, którym chwała oręża i dobra imię Wojska Polskiego są szczególnie bliskie.
Opracowanie Romuald Kluba, Sławomir Kramarz