Informacja dla rodziców, uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Wojska Polskiego w Krotoszynie na temat sposobu organizacji dzieciom warunków do nauki w domu, motywacji i wspierania dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą oraz zachowania bezpieczeństwa w sieci.
Szanowni Rodzice,
Kształcenie na odległość jest nie tylko wymogiem chwili, ale także szansą zanurzenia się w nowoczesny, cyfrowy świat zdalnej edukacji. W tym środowisku funkcjonują od lat małe, średnie i duże przedsiębiorstwa oraz instytucje rządowe i samorządowe. Konieczność zastosowania edukacji z wykorzystaniem metod i technik kształcenia zdalnego jest dla nas szansą na przyswojenie dobrych wzorców pracy wykonywanej z domu. Naszą misją jest i pozostaje tworzenie wspólnego świata - dziś w niespotykanych wcześniej i nieoczekiwanych warunkach. Nowe metody, techniki i narzędzia edukacyjne wymagają zmiany podejścia. Ten zestaw informacji przygotowany jest w celu przedstawienia idei zdalnego nauczania, jego uwarunkowań, bezpieczeństwa i higieny pracy uczniów i nauczycieli oraz zasad bezpieczeństwa w sieci.
Szczegóły sposobu prowadzenia pracy zdalnej w naszej szkole określają zasady kształcenia na odległość obowiązujące w szkole na stronie www.sp4.krotoszyn.pl
Prosimy rodziców do zapoznania się z tymi zasadami i wyjaśnienie ich swoim dzieciom oraz ich przestrzeganie. W ten sposób praca zdalna będzie prowadzona przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy uczniów i nauczycieli oraz zasad bezpieczeństwa w sieci.
Organizacja miejsca pracy dziecka w domu
Zdajemy sobie sprawę, że zorganizowanie dziecku stanowiska do pracy zdalnej w środowisku domowym może być dużym wyzwaniem dla rodziny. Zachęcamy jednak do zadbania o kilka kluczowych elementów:
- pomieszczenie, w którym można się skupić i uczyć się bez rozproszeń,
- sprzęt komputerowy, (w miarę możliwości: smartfon, smart TV, tablet, drukarka komputerowa, słuchawki, wbudowany lub zewnętrzny mikrofon i kamera),
- połączenie internetowe,
- odpowiednie miejsce do odpoczynku i aktywności fizycznej w czasie przerw,
- wyposażenie urządzenia do pracy dziecka w systemy nadzoru rodzicielskiego,
- zainstalowanie i konfigurację oprogramowania wskazanego przez nauczyciela.
Motywowanie i wspieranie dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą
Bardzo prosimy o wyrozumiałość dla Państwa dzieci. Ogromne zmiany społeczne i gospodarcze zaburzają funkcjonowanie grup rówieśniczych, klas i struktur szkolnych. Dzieci odczuwają te przeobrażenia w sposób szczególny. Jesteśmy w sytuacji, w której w sposób przymusowy zmieniamy cały system kształcenia na kilka najbliższych tygodni. Skutkuje to ogromną niepewnością i obawami, pojawiającymi się u dzieci.
Zachęcamy do przestrzegania zaleceń nauczycieli, którzy na bieżąco konsultują się z pedagogiem. Szczególnie ważna jest systematyczna, zaplanowana i rzetelna nauka. Zdają sobie Państwo sprawę, że nauczycielom bardzo trudno będzie kontrolować postępy w nauce. Nawarstwianie się nieprzyswojonego materiału prowadzić może do stresu, rozczarowań oraz niepowodzeń. Zapewniamy, że jako grono pedagogiczne zdajemy sobie sprawę z wyjątkowych okoliczności w jakich przyszło nam do Państwa pisać. Mogą Państwo liczyć na nasze wsparcie. Przypominamy, że do dyspozycji Państwa oraz naszych uczniów jest szkolny pedagog Renata Wujczyk, z którym można się kontaktować za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
Bardzo istotną sprawą jest także zapewnienie Państwa podopiecznym odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Prosimy o przestrzeganie zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej w tym zakresie. Niezwykle ważne jest też aktywne uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego, które będą miały bardzo zróżnicowaną postać. Prosimy nie zapominać o kontrolowaniu także tego aspektu edukacji.
Dbałość o bezpieczeństwo dziecka w sieci
Sieć internetowa pełna jest zagrożeń. Zapewniamy, że rozwiązania techniczne rekomendowane przez Szkołę są całkowicie bezpieczne dla najmłodszych. Jednak nawet najlepsze systemy nie są w stanie zastąpić czujnego i opiekuńczego rodzica, dlatego prosimy o kontrolę aktywności dziecka w Internecie. Zwracamy uwagę na to, że współczesne systemy operacyjne są wielozadaniowe - istnieje możliwość ukrywania okien i zadań. Dzieci, które swobodnie poruszają się bez nadzoru w Internecie narażone są na szereg zagrożeń, takich jak szantażowanie przez rówieśników, kontakt z osobami obcymi o wrogich zamiarach, wyłudzanie danych osobowych, adresu itd., kontakt z pornografią oraz możliwość pobrania szkodliwego oprogramowania. Tak jak we wszystkim, co robimy, należy zachować zdrowy rozsądek i pewną dozę zaufania do dzieci oraz czujnie wsłuchiwać się w ich obawy, wątpliwości i lęki.
Z poważaniem
Ireneusz Nowak
Marta Gulczyńska