Z życia szkoły
Strona główna
Aktualności
Dokumenty
Historia szkoły
Nauczyciele
Promocja zdrowia
Rada Uczniowska
Koła i organizacje
UKS
Sport
Projekty
Izba Pamięci

 

Kliknij w miniaturę i przejdź do galerii

ROK SZKOLNY 2017/2018


Wszystkim Babciom i Dziadkom uczniowie naszej szkoły życzą zdrowia i energii do zabawy z wnukami.


A tak pisze o nas nasz patron medialny - Radio Centrum Kalisz na swoich stronach internetowych http://m.rc.fm/news/ostrow-wielkopolski-na-orkiestrowej-fali.html

  • NO I UDAŁO SIĘ !!!

PODCZAS 24 GODZINNEGO MARATONU PŁYWACKIEGO ZORGANIZOWANEGO PRZEZ UKS DELFIN 4 ZEBRALIŚMY: 10 808, 77 zł


19 grudnia 2017r. wszyscy uczniowie klas siódmych uczestniczyli w spotkaniu z panem Marianem Grządką – emerytowanym weterynarzem. Po przedstawieniu się, nasz gość powiedział, że wychował się w gospodarstwie rolnym w którym hodowano wszelkie zwierzęta – jak to kiedyś na wsi. Pasją zaraził go weterynarz, który przyjeżdżał do nich leczyć chore zwierzęta. Kończąc krotoszyńskie liceum, wiedział, że będzie startował na weterynarię do Wrocławia na którą było trudno się dostać. Po zdaniu egzaminów spotkał się z wykładowcami przeniesionymi tu z Lwowa. Wspominał ich jako ludzi taktownych, z bardzo dużą wiedzą i bardzo wymagających na egzaminach. Po studiach zaczął pracę w krotoszyńskiej weterynarii, przechodząc przez wszystkie szczeble tego zawodu. Przeszło 20 lat, aż do emerytury pracował na stanowisku Powiatowego Lekarza Weterynarii. Usłyszeliśmy o gruźlicy krów w latach 70 – tych, na którą chorowała przeszło połowa bydła. O różnych chorobach zwierzęcych, które są groźne dla ludzi. O ptasiej grypie, która powodowała, że służby weterynaryjne musiały pracować całe doby. Nasz gość powiedział nam, że jego przeszło czterdziestoletnia praca była bardzo ciężka, czasem niebezpieczna. Wręcz normą było, że dużo wezwań było w nocy na które trzeba było natychmiast jechać. Dziś z perspektywy czasu, też wybrałby ten zawód, ponieważ robił to co lubił i to przynosiło mu satysfakcję. Na koniec życzył uczniom trafnego wyboru zawodu, aby ta praca przynosiła im zadowolenie i spełnienie.


Opracowanie: Sławomir Kramarz


We wtorek uczennice klas IV b oraz IV d przeprowadziły świąteczną lekcję w klasie I b. Opowiedziały o zwyczajach bożonarodzeniowych w krajach anglojęzycznych w porównaniu z naszymi polskimi tradycjami. Wymieniły potrawy wigilijne goszczące na stołach w Wielkiej Brytanii, historię o Mikołaju, skarpecie, reniferach, wybuchającym cukierku i dniu podarunków. Pod okiem starszych koleżanek, dzieci wykonywały m.in. skarpetę, łańcuch, cukierka oraz świąteczny kalendarz. Wspólnie zaśpiewaliśmy „We wish you a Merry Christmas’, a także „ Dzisiaj w Betlejem”. Julia z IVb zaśpiewała dodatkowo pastorałkę w j.niemieckim. Na koniec czekał na każdego słodki drobiazg.


Opracowała: A. Dykcik


15 grudnia uczniowie klas pierwszych wyjechali na wycieczkę do Kreatywnego Obiekty Multifunkcyjnego w Miliczu. Zamieszkujące tam  elfy zaprosiły przybyłych gości do krainy Świętego Mikołaja, gdzie wyczarowują najpiękniejsze ozdoby choinkowe. Uczestnicy trafili do zachwycającej KOMnaty Bombki, skrzącej się tysiącami szklanych kul. Tam na dzieci czekało ważne zadanie – odnalezienie magicznych bombek. W programie były też warsztat zdobienia bombek i pierników, interakcyjna lekcja muzealna oraz pisanie listów na poczcie Krainy Wyobraźni.


Mikołajkowy tydzień klasa V a zakończyła we Wrocławiu. Pod opieką wychowawczyni oraz Pani Natalii i Pana Pawła, udaliśmy się do Humanitarium, Centrum Nauki i Doświadczeń, aby poprzez zabawę poznać wiele zagadnień z zakresu fizyki, chemii ,biologii oraz optyki. W specjalnie przygotowanym laboratorium, wytwarzaliśmy mydła, które później otrzymaliśmy na pamiątkę. Wielką frajdą okazała się zabawa z promieniami laserowymi (tor przeszkód), krzywy pokój, magiczne sztuczki ze znikającym ciałem, lot na miotle, interaktywne gry i quizy oraz inne eksperymenty, które zaskakiwały uczniów. Świątecznym akcentem była także wizyta na wrocławskim jarmarku, który swoim wystrojem i okazałością przybliżył nam magię zbliżającej się Gwiazdki.


Opr. Anna Dykcik


W ramach zbiórki maskotek dla dzieci z hospicjum i szpitali, OSP Koźmin zorganizowała pokaz oraz warsztaty z pierwszej pomocy. Przyjechali do nas ratownicy z Czarnego Sadu, którzy założyli KLUB MŁODEGO RATOWNIKA. W ten sposób uczą najmłodszych ratowania innych. Dziękujemy!!

Halszka Kobierska - Obal


W dniu 5 grudnia 2017 roku dzieci z klasy III g w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie przedstawiły program artystyczny pt. „Jest taki dzień” dla seniorów ze stowarzyszenia „Uniwersytetu Trzeciego Wieku” w Krotoszynie. Świąteczne piosenki i wiersze umiliły spotkanie, a życzenia z symboliczną gałązką świerku przypomniały, że Święta Bożego Narodzenia są tuż, tuż. Program artystyczny przygotowała wychowawczyni, a oprawę multimedialną p. M. Bruder.

Opracowały:
Lucyna Grzesińska i Mariola Bruder


W czwartek 23. listopada 2017 r. klasy IV a, b i c udały się pod opieką wychowawczyń: Marty Gulczyńskiej, Kingi Sygiet, Karoliny Sperzyńskiej oraz Mirosławy Urbaniak i Anny Dykcik na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym punktem naszego programu było zwiedzenie, największej w Europie, edukacyjnej wystawy budowli z kloców LEGO. Całkowicie nową ekspozycję można było podziwiać na Stadionie Wrocław. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się wykonany z miliona kloców największy na świecie samolot prezydencki „Air Force One”. Na zakończenie dzieci dokonały zakupów w sklepie firmowym oraz spędziły chwilę w strefie zabaw klockami LEGO.
Następnie udaliśmy się do Hali Stulenia, gdzie oglądaliśmy przedstawienie znanej na całym świecie MOSKIEWSKIEJ REWII NA LODZIE, która zaprezentowała fantastyczne, baśniowe widowisko oparte na motywach baśni H. Ch. Andersena „Królowa Śniegu”. Na szczególną uwagę zasługiwały: doskonała i oryginalna oprawa muzyczna, choreografia pełna popisów zawierających trudne elementy jazdy figurowej na lodzie, bogata scenografia, a zwłaszcza wspaniałe kostiumy, dekoracje, światła oraz efekty pirotechniczne. Pełni wrażeń poszliśmy na posiłek do Pasażu Grunwaldzkiego, a stamtąd udaliśmy się w drogę powrotną do Krotoszyna.

Opr. Marta Gulczyńska, Kinga Sygiet, Karolina Sperzyńska


2 i 3 grudnia Stowarzyszenie Wojskowej Czwórki miało swoje stoisko na krotoszyńskim jarmarku bożonarodzeniowym.


Happening ekologiczny
We wtorek 14 listopada br. uczniowie klasy VI c wraz z opiekunem- panem Sławomirem Kramarzem wzięli udział w II Happeningu Ekologicznym zorganizowanym przez Urząd Miejski w Krotoszynie i Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej. Tegoroczny happening odbył się z okazji Dnia Czystego Powietrza pod nazwą ,, Tyle zysku ile odzysku’’. Podobnie jak w ubiegłym roku odbył się on na krotoszyńskim rynku. W tegorocznej imprezie oprócz naszej szkoły wzięły także udział SP8, SP3, SP7 i SP Biadki. Do happeningu uczniowie przygotowywali się wraz z wychowawcą Beatą Jerzyk. Zadaniem uczniów było przygotowanie plakatów promujących ochronę drzew oraz recykling. Oprócz tego mieli wykonać świąteczne drzewka z dowolnych materiałów nawiązujących do zasad recyklingu. Uczestnicy przyozdobieni byli w bibułowe wstążki w kolorach Ziemi. W przygotowaniach uczniom klasy VI c pomagali chętni uczniowie z klas VII b, V c, V d i VI a.
Na pochwałę zasługuje prezentacja naszej szkoły, dokonana przez Bartosza Kalaka, który jako jedyny z zebranych uczniów odważnie opowiedział o przygotowaniach uczniów naszej szkoły do happeningu.
Jury przyznało wszystkim szkołom równorzędne nagrody, wśród których najcenniejszą był BON w wysokości 300 zł na zakup krzewów i drzewek.
Na zakończenie imprezy, delegacja uczniów naszej klasy wręczyła panu burmistrzowi ekologiczne drzewko świąteczne i kartkę z bożonarodzeniowymi życzeniami w imieniu uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Uczestnicy happeningu wzięli udział w wręczaniu przechodniom ekologicznych ulotek, po czym bardzo zadowoleni wrócili do szkoły.


opiekun uczniów- Sławomir Kramarz
szkolny koordynator imprezy i
wychowawca klasy VI c – Beata Jerzyk

 

Wieczorne spotkanie z poezją A. Mickiewicza J. Kochanowskiego B. Leśmiana w Szkole Podstawowej nr 4 w Krotoszynie.
Uczniowie, rodzice i nauczyciele w listopadowy wieczór podjęli wspólną refleksję nad przemijaniem, sensem życia, w oparciu o ponadczasowe teksty największych poetów polskich. Uczniowie dotknęli poezji , która wzbudziła w nich wiele pozytywnych emocji. Uwspółcześniona wersja „Dziadów” zilustrowana muzyką z repertuaru zespołu Pink Floyd zachwyciła wszystkich uczestników. Okazuje się, iż młodzież potrafi zaangażować się w tego rodzaju projekty. Nawet tak wymagający tekst staropolski nie sprawił im większych trudności . Wykazali się kreatywnością i duża dozą młodzieńczego zapału .Radośni i szczęśliwi wrócili wraz z rodzicami do swych domów , by dalej kontemplować tajemnicę przemijania.

Opr. Małgorzata Czech


Przestawienie Ale cyrk wraz z zaproszonymi gośćmi z przedszkola Kubuś Puchatek oraz Miś Uszatek a także wychowankami Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Konarzewie pod opieką p. Arkadiusz Figaja obejrzeli wszyscy uczniowie krotoszyńskiej „czwórki”.  Swoje umiejętności sportowo – akrobatyczne oraz artystyczne zaprezentowali uczniowie klas VII a, VI c, VI a  do niedawna jeszcze uczniowie wspomnianego już Arkadiusza Figaja. Cała społeczność czwórki chciała w ten sposób pożegnać swojego długoletniego nauczyciela i kolegę.  Zgromadzeni mogli podziwiać zarówno występy zwierząt jak i pokazy linoskoczków, akrobatów, sztukmistrza oraz popisy klaunów. Atmosferę cyrkową dodatkowo zaakcentowali swoim przebraniem w stroje artystów uczniowie oraz nauczyciele. Bardzo dziękuję p. Małgorzacie Czech, p. Romualdowi Klubie oraz nauczycielom wychowania fizycznego , którzy pomogli w przygotowaniu tego przedsięwzięcia.

Opracowanie

Monika Czubak - Snela


 

W listopadzie uczniowie klas 1 - 3 wzięli udział w spektaklu Kabaretu Bzik "Ananasy z naszej klasy". Akcja działa się w klasie, gdzie oprócz nauczycielki pani Genowefy Ziółkowskiej w ławce zasiedli Tola – klasowa „lizuska”, która za wszelka cenę chciała przypodobać się Pani oraz psotnik i rozrabiaka Bzik. Spektakl miał na celu nauczenie właściwych relacji nauczyciel - uczeń, szacunku do drugiej osoby i uczniowskiej przyjaźni. Nie została pominięta również ważna kwestia zdobywania wiedzy, która wpływa na rozwój i przyszłość najmłodszych, a w myśl zasady ”w zdrowym ciele zdrowy duch” dzieci razem z Tolą i Bzikiem gimnastykowały się i bawiły w rytm dynamicznych piosenek. Jak zawsze była to wspaniała zabawa na tle barwnej scenografii oczywiście z dużą dawką humoru. Kolejne spotkanie z Kabaretem Bzik już za miesiąc!


 Tradycją naszej szkolnej społeczności jest uroczyste przeżywanie Święta Niepodległości, które obchodziliśmy w piątek 10 listopada. Tego dnia wszyscy uczniowie i nauczyciele przyszli w odświętnych strojach, a bardzo wielu miało biało – czerwone kotyliony. Na czwartej lekcji odbyła się akademia dla klas I-III, na której uczniowie z klas trzecich w krótkiej inscenizacji przypomnieli historię Polski od czasów zaborów do 11 listopada 1918 roku. Usłyszeliśmy też patriotyczne wiersze i żołnierskie pieśni popularne 100 lat temu. Wzorowe zachowanie młodszych uczniów oraz piękny śpiew hymnu zostało pochwalone przez Panią Dyrektor. Z kolei na piątej lekcji odbyła się akademia dla klas IV-VII. Tu prowadzący oraz uczniowie z klas szóstych przypomnieli o tragicznych losach Polaków w XIX wieku oraz w czasie I wojny światowej. Dzięki zabiegom ówczesnych polityków, spełniła się nadzieja i marzenie minionych czterech pokoleń. Jedenastego listopada 1918 roku Polska stała się wolnym i niepodległym państwem. Na obydwu akademiach usłyszeliśmy pieśni żołnierskie w wykonaniu szkolnego chóru oraz uczniów z klasy VII c. Po części artystycznej Pan Dyrektor wraz z organizatorami nagrodził uczniów, którzy wzięli udział w III edycji szkolnego konkursu ph. ,,Wiersz o Ojczyźnie’’. Dziękuję wszystkim uczniom z klas III - VII występującym w części artystycznej, Martynie i Kacprowi za prowadzenie akademii, pocztowi sztandarowemu, chórowi szkolnemu oraz wszystkim uczniom za dobre zachowanie na tej krótkiej lekcji patriotyzmu.
Dziękuję rodzicom z klasy VIIc za wykonanie dekoracji.
Dziękuję nauczycielom: wychowawczyniom klas trzecich, p. A. Mincie, p. I. Pałasz,
p. G. Polańskiemu, p. R. Klubie oraz p. N. Zakońskiej.
 


Opracowanie - Sławomir Kramarz


III KROTOSZYŃSKI BIEG NIEPODLEGŁOŚCI
Dzieci z klasy 3 d wraz z wychowawczynią oraz rodzicami wzięli udział po raz drugi w biegu na Krotoszyńskim Rynku . Wszyscy zdeterminowani wyruszyli wspólnie i dotarli do mety. DZIĘKUJĘ I GRATULUJĘ dzieciom i rodzicom, którzy zdeklarowali się biec i przybyli na Rynek. Brawo dla wszystkich.


Opracowała wychowawczyni klasy Halszka Kobierska - Obal


 

W dniach 25 - 26 klasa 3 wraz z wychowawczynią i p. Alicją Marszałek oraz p. Moniką Kwatkowską odbyły wycieczkę do Warszawy. Wycieczka była pełna wrażeń ponieważ dzieci po raz pierwszy odbyły podróż dwudniową, po raz pierwszy były w Warszawie oraz po raz pierwszy leciały samolotem :-) Nasza wycieczka rozpoczęła się z ogromnymi emocjami ponieważ do Warszawy lecieliśmy samolotem z Wrocławia. Dzieci były bardzo dzielne.
Gdy dolecieliśmy na miejsce zameldowaliśmy się w naszym hostelu i wyruszyliśmy zwiedzać Warszawę. Pierwsze kroki skierowaliśmy na Starówkę, byliśmy na Zamku Królewskim, przy Pomniku Małego Powstańca, pod Kolumną Zygmunta, przy Syrence Warszawskiej, w Kościele św. Marcina, przy pomniku Jana Kilińskiego. Następnie dojechaliśmy metrem do CENTRUM NAUKI KOPERNIK, gdzie mogliśmy wtajemniczyć się w świat nauki, fizyki i różnych eksperymentów. Każdy był zadowolony i mógł odkryć otaczający nasz świat i jego tajniki. Po ciężkim dniu poszliśmy na pyszną kolację. W drugim dniu po pysznym śniadaniu udaliśmy się do POLSKIEJ TELEWIZJI, gdzie dzięki przewodnikowi mogliśmy wejść do różnych miejsc gdzie nagrywa się polskie programy. Na sam koniec odwiedziliśmy NARODOWY STADION oraz Pałac Kultury. Po długim zwiedzaniu udaliśmy się na lotnisko, gdzie wszyscy szczęśliwie zasiedli w fotelach samolotu. Po wylądowaniu  dzieci nie mogły się doczekać, kiedy opowiedzą wszystko rodzicom.


Opracowała wychowawczyni Halszka Kobierska-Obal


28 września klasy 3b i 3e były na wycieczce w Kościanie w "Nenufar Club". W aktywny sposób spędziliśmy czas wolny w jednej z największych sal zabaw dla dzieci. Wszyscy świetnie się bawili korzystając z 4-poziomowej konstrukcji zabawowej z licznymi przeszkodami, zjeżdżalni prostych i tubowych, basenu z piłeczkami, labiryntu. Największa frajdę sprawiło pole z armatkami pneumatycznymi, strefa trampolin i mini boisko do piłki nożnej. Kolejną atrakcją był pokaz i nauka SAVOIR VIVRE przy stole, połączony z ekskluzywnym, trzydaniowym obiadem. Dzieci zostały przyjęte w restauracji przy wytwornie przygotowanym stole. Obsługiwani byli przez elegancko ubranych zawodowych kelnerów i kelnerki. Obiad- program prowadzony był przez Szefa Sali, który w ciekawy i przystępny dla dzieci sposób uczył elegancji i zachowania SAVOIR VIVRE przy stole.

17 października klasy 3b i 3e wybrały się do Muzeum Piekarstwa do Pleszewa, który pachnie świeżo pieczonymi bułkami. Obejrzeliśmy stare sprzęty używane kiedyś w piekarstwie, żarna do mielenia zboża, trzy różne piece do wypieku chleba, wyroby cukiernicze i wiele innych ciekawych eksponatów. Poznaliśmy „od kuchni” zawód piekarza. Zostaliśmy zaproszeni do dużego stołu, gdzie opowiadaliśmy o rodzajach mąk i ciast. Każdy z nas na chwilę stał się piekarzem i po otrzymaniu kęsa ciasta mlecznego, tworzył z niego swoje „arcydzieła”. Powstały niepowtarzalne żółwiki, laleczki, słoneczka, warkoczyki, chałeczki, rogaliki itp. Następnie posmarowane jajkiem wyroby z podpisem autora trafiały na blaszkę, którą umieszczono w garówce ,a potem została wypieczona. Taką oryginalną i smaczną pamiątkę zabraliśmy do domu. W muzeum usłyszeliśmy wiele ciekawostek, np. Co to jest dzieża? Do czego służyła gilotyna? Zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do domu

 

Opracowały: Hanna Marcisz i Jolanta Grześkiewicz


13 października w Szkole Podstawowej nr 4 odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia” dzieci z klas pierwszych. Wszystkie pierwszaki w strojach galowych wraz ze swoimi rodzicami przybyły do szkoły. Dzieci pod opieką wychowawców przygotowały program artystyczny. Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna. Przy sztandarze szkoły Pan Dyrektor czytał tekst ślubowania, a dzieci powtarzały słowa. Po ślubowaniu każdy uczeń był osobiście pasowany na ucznia przez Pana Dyrektora „wielkim piórem”. Był to niezwykły moment. Uczniowie byli bardzo przejęci. Po pasowaniu była chwila dla fotoreporterów, czyli rodziców i najbliższych, którzy to niezwykłe wydarzenie chcieli upamiętnić. Po tylu wrażeniach w salach lekcyjnych czekała na dzieci miła niespodzianka. Rodzice, przygotowali dla swoich pociech  upominki - kuferki dydaktyczne. Było bardzo miło i serdecznie. Wszystkie dzieci były zadowolone i dumne, że zostały włączone do społeczności szkolnej.

Opr. Agata Minta i Renata Cierniewska
Zdjęcia p. Jan Leszek Pawlik


Od 12 lat na początku każdego roku szkolnego tradycją naszej szkoły stała się wycieczka klas czwartych na Ślężę. W tym roku we wtorek 4 października pojechały klasy 4 a (wychowawczyni p. Marta Gulczyńska) z 4 b (wychowawczyni p. Kinga Sygiet), a w środę klasy 4 c (wychowawczyni p. Karolina Sperzyńska) z 4 d (wychowawca p. Ryszard Chojnicki) pod opieką organizatora p. Romualda Kluby. Ostateczny program wycieczki uzależniony jest zawsze od panujących warunków atmosferycznych, gdyż głównym jej punktem jest wejście na górę Ślężę.
Dla obu grup pierwszą atrakcją było zwiedzanie Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym. Do obejrzenia jest tam wiele eksponatów typu: broń, manierki, granaty, karabiny, hełmy, mundury. Na zewnątrz znajduje się mnóstwo pojazdów wojennych. Na niektóre z nich można nawet wejść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne klasy 4 a i 4 b musiały zrezygnować z wejścia na Ślężę. Jako alternatywę udali się do ewangelickiego Kościoła Pokoju w Świdnicy, który jest największą drewnianą świątynią w Europie, a od 2001 roku wraz z bratnim kościołem w Jaworze został wpisany na listę światowego dziedzictwa zabytków kultury UNESCO.
Na zakończenie udaliśmy się do portu lotniczego Wrocław - Starachowice, gdzie zostaliśmy oprowadzeni przez Pana Romualda Klubę i mogliśmy obserwować start i lądowanie samolotów.
Program wyjazdu klas 4 c i 4 d był nieco inny, gdyż po zwiedzaniu muzeum udało nam się wejść na Ślężę. Na szczycie podziwialiśmy piękną panoramę Wrocławia i okolic. Po odpoczynku i zregenerowaniu sił wyruszyliśmy w drogę powrotną. Przed wyjazdem z Wrocławia nie mogło zabraknąć wizyty w restauracji McDonald’s, po czym udaliśmy się do Krotoszyna.


Opracowali wychowawcy klas IV:
Kinga Sygiet, Marta Gulczyńska, Karolina Sperzyńska, Ryszard Chojnicki


W dniach od 25 do 29 września, uczniowie klas Vc i VIc pod opieką  wychowawców, wyjechali na Zieloną Szkołę do Przemkowa. Głównym celem wyjazdu była integracja obu zespołów klasowych, a także integracja wewnątrz  klas. Po powrocie można stwierdzić, że zamierzony cel został zrealizowany w 100%.
Podczas pobytu w Przemkowie uczniowie wzięli udział w warsztatach tkackich, tanecznych, zdobienia pierników. W czasie pobytu w gospodarstwach agroturystycznych uczestniczyli w samodzielnym wypieku pierogów litewskich i własnoręcznym wyrabianiu masła. Z przeprowadzonych w obu klasach ankiet ewaluacyjnych wynika, że wszystkie zajęcia warsztatowe były bardzo ciekawe i sprawiły uczniom ogromną satysfakcję i radość. Równie wartościowym przeżyciem dla wszystkich okazała się wizyta w Zielonej Górze, gdzie odwiedziliśmy Centrum Nauki Keplera i Planetarium Venus.
W czasie pobytu w Przemkowie uczniowie wiele czasu spędzili na łonie przyrody, popołudniami integrowali się podczas gier i zabaw, a wieczorami w czasie dyskotek. Wspólnie przeżyliśmy także ognisko z kiełbaskami. To był miło i pożytecznie spędzony czas, a jego owocami są nowo zawiązane przyjaźnie pomiędzy klasami.


Wychowawcy klas: V c- Dorota Mielcarek, VI c- Beata Jerzyk


Dzisiaj odwiedziły nas dzieci z grupy MISIACZKI z przedszkola MIŚ USZATEK. Dzieci z klasy 3d cyklicznie co dwa tygodnie przygotowują bajkę i czytają ją dzieciom z przedszkola. Dwa tygodnie temu gościliśmy u MISIACZKÓW, tym razem przedszkolaki przyszły do nas. Spotkania będą odbywać się przez cały rok. Dziękuję za współpracę Pani Ilonie Karpiewskiej.

Spotkanie 2."

Tym razem dzieci z klasy 3d odwiedziły w przedszkolu Miś Uszatek młodszą grupę 3-4latków prowadzoną przez Panią Katarzynę Jankowską. W rolę czytających starszych kolegów wcielił się Igor, który przygotował książeczkę o znanym i lubianym Franklinie oraz Dawid, który przygotował bajkę o zmaganiach trzech małych świnek. Na zakończenie wszyscy wzięli udział w tańcu ze śpiewem. Dziękujemy za miłą gościnę i widzimy się już za dwa tygodnie.


Opracowała wychowawczyni Halszka Kobierska-Obal


 

W piątek 22 września br. klasy Va i Vc wraz ze swymi wychowawczyniami udały się do Biskupina na XXIII Festyn Archeologiczny. Pierwszy etap wycieczki to podróż kolejką wąskotorową ze Żnina do Biskupina. W czasie jazdy padał deszcz, ale nie zakłócił on radosnego nastroju uczniów. Po drodze wszyscy usłyszeli o Mikołaju Nałęczu (możnowładcy wielkopolskim) zwanym Krwawcem oraz dlaczego swą miejscowość nazwał Wenecją. W Biskupinie witały nas tłumy uczniów, którzy też przyjechali na festyn. Przestało padać, a to ważne przy imprezie organizowanej na dworze. Podzieleni na klasy, z przewodnikami, ruszyliśmy zwiedzać biskupińską osadę. W neolitycznej osadzie dowiedzieliśmy się o ,,długich domach’’ jakie wznosili około 6 tys. lat temu pierwsi rolnicy. Miały one kształt wydłużonego trapezu i mogły posiadać długość nawet przeszło 40 metrów. Po tym stanowisku jedna z klas przyglądała się pradziejowej orce wykonywanej przez 2 woły hodowane w Biskupinie. Następnie dotarliśmy do osiedla obronnego kultury łużyckiej (sprzed około 2700 lat), zwanego polskimi Pompejami. Tu zrekonstruowano charakterystyczną bramę, wał, falochron oraz dwa rzędy domów. Słuchaliśmy o warunkach życia w domach, o wykorzystaniu promieni słonecznych, o ówczesnych ulicach. W osadzie wczesnopiastowskiej dowiedzieliśmy się co to był majdan oraz gdzie znajdowały się jamy gospodarcze do pędzenia np. dziegciu. W muzeum oglądaliśmy przedwojenne zdjęcia wykopalisk, które wykonywano tu początkowo z dziesięciometrowej drabiny, a później z balonu na uwięzi. Najwięcej uwagi poświęciliśmy w sali, gdzie eksponowano z różnych epok zbroje, miecze oraz inną broń sieczną i kłutą. Przewodnik opowiadał o sposobie wyrobu tych broni i o roli płatnerzy. Był tam też symbol – potężny węzeł gordyjski, z którym wg legendy szybko uporał się Aleksander Macedoński. Po powrocie na plac główny oglądaliśmy bitwy wojowników z różnych epok i słuchaliśmy o ich boskich opiekunach. Widzieliśmy walki rzymskich legionistów z barbarzyńskimi Dakami, niewolników – gladiatorów, którzy sprawdzali swe siły w bojowych igrzyskach. Walczyły jeszcze drużyny piastowskie, wikińskie i madziarskie. Rekonstruktorzy często zapraszali widzów do współpracy. Burzę oklasków otrzymała odważna dziewczyna, którą Rzymianie przenieśli na tarczach w słynnym szyku żółwia. Czas tu minął bardzo szybko i ciekawie. Po zakupie pamiątek ruszyliśmy do Gniezna, po drodze oglądając pomnik Leszka Białego. W Katedrze Gnieźnieńskiej zobaczyliśmy płytę nagrobną prymasa Zbigniewa Oleśnickiego, dowiedzieliśmy się o historii relikwiarza św.Wojciecha oraz jego kradzieży i zniszczeniu. Przy Drzwiach Gnieźnieńskich usłyszeliśmy o historii ich powstania i życiu św.Wojciecha zawartego na 2 skrzydłach. Oprócz wielu, wielu ciekawostek, dowiedzieliśmy się, że jest to najcenniejszy zabytek sztuki romańskiej w Polsce. W drodze powrotnej wstąpiliśmy tradycyjnie do Mc Donald's. Wycieczkę zakończyliśmy przed szkołą, skąd odebrali nas ciekawi naszych wrażeń rodzice. Za wszelką opiekę i pomoc dziękuję: p. D. Mielcarek i p. A. Dykcik.


Opracowanie - Sławomir Kramarz


 
W czwartek 21 września br. klasy Vb i Vd wraz ze swymi wychowawczyniami i nauczycielem historii udały się do Biskupina na XXIII Festyn Archeologiczny. Już za Gnieznem widzieliśmy połamane całe lasy, zerwane dachy – skutki sierpniowej nawałnicy. Smutny to był widok. Ze Żnina do Biskupina jechaliśmy kolejką wąskotorową. Z okien wagoników podziwialiśmy trzy mijane jeziora, a w Wenecji najróżniejsze wagoniki i lokomotywy, które ongiś jeździły po tych wąskich torach. W Biskupinie na bramie wejściowej do osady witało nas hasło tegorocznego festynu: ,,Bogowie wojny”. Tam podzieleni na dwie klasy pod opieką przewodników ruszyliśmy na zwiedzanie osady. W osadzie neolitycznej sprzed około 6 tys. lat oglądaliśmy jak mieszkało się w tzw. długich domach i jak wtedy przechowywano żywność. Z zaciekawieniem oglądaliśmy jak wtedy szlifowano krzemienne siekiery i topory. Obok na stanowisku kuchni neolitycznej widzieliśmy ile trudu musiały włożyć kobiety, żeby przygotować prostą strawę. Później w osadzie łużyckiej zobaczyliśmy wnętrze chaty sprzed około 2700 lat. Cała rodzina spała na podwyższonej półce zwaną narą, pod którą zimą były np. kozy, owce czy drób. W wiosce wczesnopiastowskiej oglądaliśmy pracę kowala, mincerza, rogownika i powroźnika, którzy tworzyli artykuły potrzebne w czasie bitew i wojen. W muzeum zobaczyliśmy popiersia odkrywców tej osady: Walentego Szwajcera oraz archeologów: Józefa Kostrzewskiego i Zdzisława Rajewskiego. Jednak największe zaciekawienie wzbudziła wystawa mieczów, włóczni, zbroji – słowem wszystkiego czym walczono od starożytności po średniowiecze. Następnie na placu głównym oglądaliśmy rytuały wojenne i bitwę Słowian, a jeszcze później walki gladiatorów. Prowadzący komentator omawiał sposoby prowadzenia bitew w różnych epokach i bogów do których się modlono o wygraną. Po zakupie pamiątek, pojechaliśmy do Gniezna. Tam w Katedrze Gnieźnieńskiej spotkało nas nie lada szczęście. Z uwagi na ustawione na zewnątrz rusztowania, do miejsca, gdzie omawiana jest historia Drzwi Gnieźnieńskich – przeszliśmy przez uchylone lewe skrzydło. (Dziś jest to umożliwiane tylko nowożeńcom). Tu dowiedzieliśmy się o historii tych drzwi i symbolice scen. We wnętrzu katedry słuchaliśmy o relikwiarzu św. Wojciecha, o kratach do 14 kaplic, o prymasie Stefanie Wyszyńskim i o wielu, wielu ciekawostkach tego kościoła nazywanego ,,matką kościołów polskich”. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Mc Donald’s i około 20.00 strudzeni i zadowoleni wracaliśmy do domów.
Za wszelką pomoc i opiekę dziękuję p. J Jaskólskiej i p. M. Marcinkowskiej


Opracowanie – Sławomir Kramarz


Tegoroczna edycja akcji Sprzątanie świata - Polska przebiegała pod hasłem: „Nie ma śmieci - są surowce"
Celem akcji była: zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału oraz zainspirowanie i zaktywizowanie Polaków do działania na rzecz środowiska.
Uczniowie klas 4-7 w piątek 15.09.2017 wzięli aktywny udział w akcji ,,Sprzątania świata 2017’’ pod opieką wychowawców. Podobnie jak w latach ubiegłych, uczniowie naszej szkoły sprzątali boiska szkolne i najbliższe otoczenie szkoły. Większość klas sprzątała Park im. Wojska Polskiego. Uczestnicy biorący udział w akcji sprzątania parku zauważyli, że w tym roku zebranych śmieci było znacznie mniej niż w zeszłym roku. Bardzo ucieszył wszystkich ten fakt. Może on świadczyć o wzroście świadomości ekologicznej mieszkańców Krotoszyna.
W ramach tegorocznej akcji Sprzątania świata 2017 przewidziane są następujące konkursy dla klas 4-7:
1.Konkurs plastyczny na rzeźbę ekologiczną( zabawka- kl.4, model pojazdu terenowego zbudowanych wyłącznie z surowców wtórnych- kl.5, ekologiczne ubranie przeznaczone na wędrówkę po turystycznych szlakach- kl.6, urządzenie , przedmiot wykonanych wyłącznie z surowców wtórnych-,, drugie życie śmieci”- kl.7(np. mini oczyszczalnia ścieków, domowa klimatyzacja itp.)
Prezentacja zebranych prac odbędzie się na małej sali gimnastycznej lub korytarzu szkoły- klasy będą ją mogły oglądać w październiku wraz ze swymi wychowawcami.
2.Dla osób chętnych- konkurs poetycko- muzyczny na piosenkę lub wierszyk
pod hasłem ,, Nie ma śmieci są surowce!” .
3. Konkurs plastyczny pod hasłem ,,Dwa światy – czysty oraz zaśmiecony”. Prace uczniów zaprezentowane będą podczas wystawy zorganizowanej na korytarzu szkolnym.
Nagrody ufundowane zostaną przez RCEE w Krotoszynie i ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Szkolny koordynator akcji- Beata Jerzyk.

Opr. Beata JerzykW czwartek 7 września 2017 r. uczniowie naszej szkoły z klasy VI c z pod opieką swego wychowawcy wzięli aktywny udział w pikniku edukacyjnym zorganizowanym przez Urząd Miejski w Krotoszynie. Piknik odbył się na krotoszyńskim Rynku. W ramach pikniku na Rynku ustawiono cztery stanowiska edukacyjne dotyczące ochrony środowiska. Przewodnikami po nich byli przedstawiciele Fundacji Ekologicznej Arka. Uczniowie mieli możliwość np. odwiedzenia stanowiska Eko Dom, w którym przygotowano stanowisko warsztatowe w namiocie ze ścianką przedstawiającą gospodarstwo domowe. Zadaniem uczestników było zastosowanie dobrych nawyków ekologicznych, sprzyjających środowisku, a tym samym i człowiekowi. Na innym stanowisku poświęconym zagospodarowaniu odpadów, uczestnicy na własne oczy przekonali się jak łatwo założyć kompostownik oraz co się z tym wiąże. Ogromną atrakcją dla wszystkich okazał się pokaz filmu ekologicznego dotyczącego segregacji śmieci i właściwego traktowania zwierząt, którego oglądanie możliwe było dzięki wyprodukowaniu prądu elektrycznego przez uczniów podczas,, jazdy’’ na rowerach. Ciekawa okazała się także gra dydaktyczna Eko Memory, w którą mieli możliwość zagrać wszyscy uczniowie. Podczas trwania pikniku można było zaobserwowane olbrzymie zainteresowanie i zaangażowanie uczniów w wykonanie wszystkich postawionych przed nimi zadań. Piknik edukacyjny okazał się bardzo udaną i wartościową edukacyjnie imprezą ,podnoszącą poziom świadomości ekologicznej uczniów.


Wychowawca klasy – Beata Jerzyk


ROK SZKOLNY 2016/2017

Oto my - klasa 2 c. Chcemy pokazać, że nie tylko siedzieliśmy nosem w podręcznikach ale też mieliśmy mnóstwo innych atrakcji. Ze smakiem zajadaliśmy tłuste pączki, ale i zdrowe surówki. Byliśmy w muzeum aby dowiedzieć się jak żyli ludzie 100 lat temu. Wzięliśmy udział w wiosennych rajdach. Byliśmy w parku "Nenufar" w gościnie u piratów. Najbardziej cieszyły nas zaproszenia do Zespołu Szkół Specjalnych gdzie piekliśmy pierniki, graliśmy i bawiliśmy się na boisku oraz jeździliśmy konno. Pamiętamy też najmilszego psa, który pomaga chorym dzieciom. O tym, że to był fajny rok niech świadczą nasze uśmiechnięte buźki.

Wychowawca klasy Elżbieta Wiśniewska


Dnia 22 czerwca na grzybku odbył a się uroczystość okazji Dnia Rodziny oraz zakończenia roku szkolnego. Dzieci wystąpiły dla swoich rodziców i wręczyły im piękne prezenty. Radości oraz łez nie było końca. Dziękuję za miłe chwile, życzę wszystkim słonecznych i bezpiecznych wakacji .


Opracowała Halszka Kobierska-Obal


21 czerwca 2017 r. odbyło się spotkanie integracyjne uczniów klas: 3a, 3b, 3f. Klasa 3a dla kolegów i koleżanek z klasy 3f zaprezentowała przedstawienie pt: „Brzydkie Kaczątko”, natomiast klasa 3b zaprosiła do wspólnych zabaw ruchowych. Uczniowie w miłej atmosferze spędzili czas. Mieli okazję lepiej się poznać, bowiem od września będą tworzyć klasowe rodzinki.


R. Cierniewska, L. Grzesińska, A. Minta


20 czerwca 2017r. uczniowie klasy 3a przygotowali spotkanie dla rodziców. Swoje najlepsze życzenia wyrazili w wierszach i piosenkach. Zaprezentowali również przedstawienie pt: ”Brzydkie Kaczątko”. Utwory w wykonaniu dzieci wytworzyły niesamowitą wzruszającą atmosferę. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po części artystycznej wszyscy udali się do grzybka. „Dzień Rodziny” to wspaniały czas zarówno dla dzieci jak i rodziców, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu.


Wychowawca: Renata Cierniewska


W dniu 21 czerwca 2017 w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „ Bezpieczne wakacje” organizowany przez Komendę Straży Miejskiej oraz Wydział Oświaty i Spraw Społecznych dla klas I – VI szkół podstawowych. Ciekawa technika pracy i samodzielność wykonania były priorytetem w ocenie rysunków.
Wyróżnienie otrzymała uczennica z naszej szkoły z klasy III F – Wiktoria Zielichowska.


Lucyna Grzesińska


20 czerwca 2017 to był zupełnie inny dzień niż wszystkie pozostałe, a to dlatego, że dzieci przygotowały wiersze, piosenki oraz żartobliwą inscenizację pt. „ Zabawa w Śpiącą Królewnę” dla swoich rodziców. Nie zabrakło laurek, upominków, a śpiew piosenek wprawił gości w niezwykły nastrój. Wspólny poczęstunek i zabawy na grzybku były doskonałą okazją do pamiątkowych zdjęć.

Wychowawca : Lucyna Grzesińska


Dnia 9 czerwca 2017 roku klasa 2g odbyła wycieczkę do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Pierwszą atrakcją była przejażdżka wąskotorową kolejką do Biskupina. Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Archeologiczne. Była również lekcja - „Dzieje pieniądza” - poznanie wartości pieniądza od czasów najdawniejszych, aż po średniowiecze i na jakiej zasadzie działa mannica. Zobaczenie kopii pierwszych polskich monet. Własnoręcznie wybiliśmy monety.
Tak oto klasa 2g spędziła cały piątkowy dzień wraz z wychowawczynią i opiekunami.

Opr. Monika Krawczyk


Uczniowie klasy 3B od października bieżącego roku szkolnego korzystali na lekcjach z tabletów. Początkowo tablety towarzyszyły na zajęciach tylko we wtorki tzw. "Tabletowe wtorki", od stycznia 2017 roku również w piątki. Dzieci rozpoczęły naukę przez zabawę od programu "Kujon Matematyka, Ortografia". "Kujon" to aplikacja dla uczniów szkół podstawowych ułatwiająca naukę w zakresie języka polskiego oraz oraz matematyki.
W skład ćwiczeń z języka polskiego wchodzą:
✔ Testy ortograficzne obejmujące pisownię wyrazów z: ch-h, rz-ż, u-ó, ni-ń, si-ś oraz ci-ć.
✔ Testy fonetyczne weryfikujące wiedzę na temat sylab, głosek, samogłosek oraz spółgłosek.
Z kolei w zakresie Matematyki mamy do dyspozycji zadania:
✔ Dodawanie,
✔ Odejmowanie,
✔ Mnożenie,
✔ Dzielenie.
Ponadto "Kujon" umożliwia naukę odczytywania czasu z zegara analogowego. Dostępne są ćwiczenia z zegarem z liczbami arabskimi, rzymskimi lub nieopatrzonego liczbami.

 
Kolejną aplikacją wykorzystaną na zajęciach był "Kujon - Trzecioteścik". KUJON- Trzecioteścik to doskonała pomoc dla uczniów i ich rodziców w przygotowaniach do testu, z j. polskiego i matematyki, przeprowadzanego w trzecich klasach szkół podstawowych pod koniec roku szkolnego. Z KUJON - Trzecioteścik dzieci doskonaliły:
- umiejętność czytania tekstów ze zrozumieniem,
- rozpoznawanie rodziny wyrazu,
- posługiwanie się synonimami i antonimami wyrazów,
- liczenie sylab, głosek, samogłosek i spółgłosek,
- rozpoznawanie czasowników, rzeczowników i przymiotników,
- porządkowanie wyrazów w kolejności alfabetycznej,
- odróżnianie zdań oznajmujących, pytających i wykrzyknikowych,
- wyjaśnianie znaczenia często używanych powiedzeń, przysłów i pojęć,
- tworzenie treści zaproszeń,
- układanie zdań z rozsypanek wyrazowych,
- rozwiązywanie zadań z treścią,
- korzystanie z zegara analogowego,
- przeliczanie dni na tygodnie i lat na miesiące,
- rozwiązywanie działań arytmetycznych (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie) w zakresie 100,
- porównywanie liczb “>” “=” ”<”,
- wyszukiwanie najmniejszych i największych liczb w danej grupie działań arytmetycznych,
- określanie kolejności działań.

 

Kolejną aplikacją była "Tabliczka mnożenia i dodawania", która urozmaiciła ćwiczenia rachunku pamięciowego.

Inną wykorzystaną aplikacją było "Piano", za jej pomocą uczniowie symulowali grę na pianinie i w ten sposób opanowali nazwy solmizacyjne i literowe gamy. Aplikacja "Synonimy" pomagała "gdy słowa zabraknie". Program graficzny pozwalał na tworzenie ilustracji, projektów i plakatów. Za pomocą aplikacji "Kolaż" klasowe portrety zamieniały się w różnobarwne kolaże. Korzystanie z tabletu podczas zajęć edukacyjnych nie oznaczało wcale rezygnacji ze standardowych narzędzi takich jak kartka papieru, farby czy patyczki do liczenia. Korzystanie z tabletu podczas lekcji to ich urozmaicanie, to 100% uwagi uczniów i pełne zaangażowanie podczas zajęć. Po roku pracy uczniowie klasy 3B już wiedzą, że tablet i smartfon to nie elektroniczna zabawka, która świetnie sprawdza się, jako "zabijacz" czasu ale nowoczesny i interesujący sposób zdobywania wiedzy. Zastosowanie tabletów na zajęciach możliwe było dzięki rodzicom, którzy zakupili sprzęt dla swoich dzieci.

Opracowanie tekstu oraz prowadzenie zajęć Agata Minta


W piątek 02 czerwca 2017r. z okazji 'Dnia Rodziny' uczniowie klasy 2e wraz z rodzicami i rodzeństwem spotkali sie na grzybku w Salni. Dzieci zaśpiewały piosenki, powiedziały wierszyki i obdarowały rodziców prezentami. Po przedstawieniu dzieci miały okazję przejechać się samochodem "Buggy" oraz pojeździć na koniu i kucyku. O wszystkie atrakcje postarali się rodzice za co im pięknie dziękujemy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się place zabaw oraz boiska do piłki nożnej i siatkowej. Wiele emocji dostarczył mecz rodzice kontra rodzice. To widowisko miało wielu kibiców. O nasze podniebienia dbał dziadek Szymona, który smażył pyszności przy grillu. Mamy przygotowały sałatki i ciasta.

Opr. Alicja Kierakowicz


„Cztery żywioły” to temat ostatnich wykładów dla uczniów w ramach Polskiej Akademii Dzieci we Wrocławiu. Podczas spotkania dzieci wysłuchały ekspertów małych i dorosłych o pasjonujących żywiołach. Na terenie Centrum Konferencyjnym Dolnośląskiej Szkoły Wyższej zorganizowano strefy kreatywne według określonych żywiołów. Eksperymenty w wodnym świecie przeprowadzili eksperci z Hydropolis. Strażacy dowodzili w strefie ognia. Zielony ogród tworzono w ramach strefy ziemi. Sfera powietrza były to ogromne bańki mydlane oraz możliwość sterowania dronem. Niestety było to ostatnie spotkanie Polskiej Akademii Dzieci we Wrocławiu, podczas którego odbyło się uroczyste Absolutorium. Młodzi studenci otrzymali dyplomy oraz indeksy Polskiej Akademii Dzieci. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Humanitarium, miejsce w którym zwiedziliśmy wystawę o odnawialnych źródłach energii. To niezwykła wystawa dostarczyła nam niesamowitych wrażeń.
 

Wych. Anna Marcinkowska


W ramach godziny wychowawczej wybraliśmy się do pobliskiej redakcji Rzeczy Krotoszyńskiej, aby zapoznać się z pracą dziennikarzy i dowiedzieć się o procesie tworzenia gazety. Wcześniej przygotowaliśmy 10 pytań, na które odpowiadał redaktor naczelny p. Sebastian Pospiech. Pytaliśmy m.in. o wywiady ze znanymi osobami, w jaki sposób pozyskiwane są informacje, organizację pracy zespołu. Uczniowie bardzo chcieli dowiedzieć się, czy praca dziennikarza jest stresująca , a także dobrze płatna. Na koniec wizyty zrobiono nam pamiątkowe zdjęcie.


Opr. A. Dykcik


Dnia 2 czerwca 2017 r.z okazji Dnia Dziecka rodzice uczniów klasy 3e zorganizowali dla swych dzieci spotkanie w Smoszewie. Były pyszne kiełbaski i szaszłyki z grilla, smażone przez tatę Oliwki, który z zawodu jest kucharzem. Mamy upiekły placki i zrobiły sałatki, żeby dzieci w przerwie między zabawami zjadły kolację. Mama Samuela zorganizowała konkursy sprawnościowe, po których wszyscy otrzymali nagrody. Dziewczynki zaprezentowały swoje umiejętności taneczne. Dla dzieci i rodziców była to okazja do wspólnej zabawy, rozmowy i pamiątkowych zdjęć, były to bowiem ostatnie chwile spędzone w tym klasowym gronie.


Opracowała – Renata KramarzW dniach od 15 do 17 maja br. uczniowie z klas VIb i VId uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Już po godz. 11.00 z okien autokaru oglądaliśmy startujące samoloty z lotniska Okęcie. Kolejnym punktem gdzie dotarliśmy, to Grób Nieznanego Żołnierza na Placu Józefa Piłsudskiego. A tam miłe zaskoczenie. Dowiedzieliśmy się, że za chwilę prezydent Łotwy będzie tam składał uroczysty wieniec. Przed grobem stały już 3 kompanie różnych rodzajów wojsk i orkiestra. Po chwili na plac trójkami wjechały 2 konne oddziały. Później z obstawą wjechała limuzyna prezydenta, hymny państw i złożenie wieńca. Po tej uroczystości przy pięknej fontannie z Ogrodu Saskiego zaśpiewaliśmy ,,Serce w plecaku’’ oraz ,,Róża czerwono….” przy akompaniamencie akordeonisty z Czerniakowa. Wszystko to było spontaniczne i bardzo się podobało przechodniom. Kolejne godziny spędzaliśmy w wyciszeniu i zadumie zwiedzając Muzeum Powstania Warszawskiego. Ciekawe ekspozycje, efekty dźwiękowe i multimedialność tego obiektu zaskoczyła nas wszystkich. Późnym popołudniem spacerkiem ,,zaliczyliśmy’’ Królewskie Łazienki z pilnującymi go pawiami. Na nocleg udaliśmy się do Warszawskiego Centrum Sportu Młodzieżowego ,,Agrykola”. Drugi dzień zaczęliśmy od przeszło godzinnej jazdy dwoma ,,nitkami” metra – także pod Wisłą. Wszystkim się ta jazda bardzo podobała. Po metrze wjechaliśmy na 30 piętro Pałacu Kultury podziwiać stolicę przy pięknej pogodzie i dobrej widoczności. Z kolei w Gmachu TVP odwiedziliśmy studia gdzie nagrywa się m.in. ,,pnś” czy ,,Dzień dobry Polsko”. Tu też wszystkim bardzo się podobało. Kolejnym zwiedzanym miejscem były Powązki z aleją zasłużonych Polaków w różnych dziedzinach życia publicznego. Na koniec zwiedziliśmy Stare Miasto, poznając historię znajdujących się tam budowli i obiektów. W trzeci dzień przez kilka godzin bawiliśmy się naukowymi doświadczeniami w CN Kopernik. Tu każdy znalazł coś ciekawego i o nudzie nie było tam mowy. A zmęczeni, w skupieniu oglądali wielką kulę na wahadle, która dowodziła o obrotowym ruchu Ziemi zbijając co kilka minut kolejny słupek. W drodze powrotnej wstąpiliśmy na Okęcie, aby z tarasu widokowego oglądać starty i przyloty samolotów. I tak nasza wycieczka dobiegała końca.
Warszawa zaskoczyła nas mile: pięknymi skwerami i czystością, dobrą przejezdnością ulicami oraz zadbanymi i pięknymi zabytkami.

Opr. Sławomir Kramarz


Byliśmy w "Nenufar Club" w Kościanie. Braliśmy udział w programie "Z piratami dookoła świata w poszukiwaniu Białego Nenufaru". Płynęliśmy tratwami.
Piraci podczas nauki wiosłowania przedstawili nam Wisło Jo i Małpkę oraz opowiedzieli legendę o tunelu czasu i czarodziejskich binoklach. Znaleźliśmy wskazówki, które doprowadziły grupę do Europy- tam pasowano nas na pirata. Już jako rodzina piracka przemieściliśmy się do Egiptu- gdzie poznaliśmy wynalazki Egipcjan oraz czytaliśmy hieroglify. Kolejne wskazówki doprowadziły do Wioski Indiańskiej. Tam poznaliśmy legendy indiańskie.W końcu dowiedzieliśmy się co jest skarbem. Przed następną atrakcją, sił nabieraliśmy przy ognisku, grillując kiełbaski i jedząc lody. Nawet burza nie popsuła nam wyjazdu. Groźną nawałnicę spędziliśmy w sali tańcząc przy pirackiej muzyce. Gdy wyjrzało znów słońce szaleliśmy na wspaniałym placu zabaw. Opaleni, zmęczeni, brudni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.

Dzieci z II F I II C
z wychowawczyniami: Justyną Junik, Elżbietą Wiśniewską, Anną Dykcik


Byliśmy na wycieczce przedmiotowej w piekarni Czwojda. Poznaliśmy ciężką pracę piekarzy. Pogłębiliśmy wiedzę dotyczącą życia codziennego - wiemy jak powstaje chleb.
 

Dzieci z klasy 2f z wychowawczynią Justyną Junik

 


Galeria zdjęć z pikniku.


 

Piątkowy dzień, jeden z upalnych dni tej wiosny, klasy 4 e i 6 a spędziły w Toruniu. Po pierwszym zapoznawczym spacerze nad Wisłę, udaliśmy się do Domu Legend Toruńskich, gdzie mogliśmy niczym aktorzy brać udział w prezentacji ciekawych historii z życia miasta. Następnie Pani Przewodnik pokazała nam wiele znanych miejsc ( przede wszystkim związanych z osoba Mikołaja Kopernika, Zakonem Krzyżackim) i zabytków, które czynią to miasto wyjątkowym. Nie zabrakło też odwiedzin w Planetarium, gdzie mieliśmy tylko dla nas udostępnioną salę interaktywną, zaledwie namiastkę słynnego warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Tam mogliśmy sprawdzić empirycznie rożne procesy i doświadczenia z dziedziny fizyki, chemii i geografii. Na koniec dostaliśmy lekcję wypieku pierników. W Żywym Muzeum Piernika uczniowie testowali swoje umiejętności kulinarne oraz podziwiali bogactwo i różnorodność form oryginalnych toruńskich słodkości. Miłym akcentem okazało się również spotkanie innej szkolnej wycieczki z naszego miasta.


Opr. A.Dykcik


4 maja br. na szkolną, dwudniową wycieczkę wybrali się uczniowie klas IV d i VI c z opiekunami: M Snelą, M. Marcinkowską, J. Mielcarkiem. Celem wyprawy było czeskie miasto Liberec. Po dość wyczerpującej podróży ok. godz. 13.00 dotarliśmy na miejsce. Zostaliśmy zakwaterowani w luksusowym hotelu w kompleksie Babylon. Po ulokowaniu się w pokojach i krótkiej toalecie rozpoczęliśmy prawie trzygodzinny poby w hotelowym basenie. Następnie korzystaliśmy z atrakcji w hotelowym lunaparku, gdzie najbardziej odważni uczniowie próbowali poskromić… byka, pozostali grali w piłkę, korzystali z karuzeli i wielu innych atrakcji. Ostatnim planowanym punktem programu w pierwszym dniu pobytu była kolacja w formie bufetu. Następny dzień rozpoczęliśmy śniadaniem o godz. 8.00. Po śniadaniu, pozostając w kompleksie hotelowym, korzystaliśmy z atrakcji w IQParku, gdzie obejrzeliśmy min. wystawę przedmiotów codziennego użytku, pochodzących z XX w. np. pierwsze komputery, dalekopisy, pralki, narty, łyżwy czy wrotki a także ekspozycje poświęcone ochronie przyrody, sposobom wykorzystywania wody do pozyskiwania energii i wiele, wiele innych. W odległości ok. 50 m od kompleksu Babylon znajduje się największe w Czechach centrum nauki – IQlandia. Tu na pięciu kondygnacjach przygotowano ok.12 sal doświadczeń poświęconych min. ciału człowieka, zjawiskom fizycznym, złudzeniom optycznym, żywiołom, zmysłom, ekspertyzom kryminalnym, pracy lotnisk itd. Zwiedzanie tego obiektu zajęło nam prawie 4 godziny a i tak nie byliśmy w stanie skorzystać ze wszystkich atrakcji. Na szczęście każdy znalazł coś dla siebie. Niektórzy wcielili się w rolę prezenterów telewizyjnych, muzyków rockowych, strażaków, budowlańców. Inni sprawdzili swój słuch, poziom ciśnienia tętniczego, pojemność płuc a wchodząc do ogromnego modelu ludzkiego serca mogli posłuchać bicia własnego serca. Byli też tacy, którzy próbowali „zamknąć” siebie lub kolegę w olbrzymiej mydlanej bańce, siłą woli odepchnąć od siebie ułożony na stole przedmiot, utrzymać równowagę na przechylającym się statku, oderwać od ogromnego magnesu metalowe elementy albo sterować humanoidalnym robotem. W drodze powrotnej uczniowie zobaczyli jeszcze skocznię mamucią w czeskim Harrachovie. Ok. godz. 21.10 powróciliśmy do Krotoszyna.


Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 przygotowali przedstawienie z okazji Dnia Ziemi zatytułowane "Las -pałacem". Najmłodsi z nich mieli okazję poznać walory lasu poprzez zagrane przez starszych kolegów postaci z bajek. Celem nadrzędnym przyświecającym wykreowanym przez uczniów postaciom było uświadomienie roli przyrody w życiu każdego człowieka. Inicjatorką całego przedsięwzięcia była Beata Jerzyk - nauczycielka przyrody.

 

Opr. Małgorzata Czech


Od stycznia uczniowie klasy 2 A biorą udział w comiesięcznych spotkaniach w ramach Polskiej Akademii Dzieci przy Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Podczas cyklicznych spotkań dzieci zdobywały wiedzę o wikingach, poznawały właściwości owoców i warzyw oraz tajniki nowoczesnej technologii. Na pierwszym spotkaniu odbyła się uroczysta inauguracja dziecięcego roku akademickiego, podczas której uczniowie otrzymali indeksy. Natomiast w maju dzieci czeka Absolutorium. Obok zdobywania wiedzy, dzieci uczestniczą w zabawach muzyczno-ruchowych oraz spotykają się z rówieśnikami z innych szkół. Każde zajęcia to wspaniała zabawa!


Opracowała A. Marcinkowska


Zdarzają się takie lekcje, na których uczniowie wykazują nieprzeciętne talenty. Przykładem tego może być wymyślony w ciągu kilku chwil tekst jednego z uczniów klasy VI C - Piotrka Czemplika. Wydaje się, iż chłopak ma nieprzeciętne zdolności literackie, czego odzwierciedleniem jest poniżej zamieszczony wiersz:

Ku zdziwieniu życiowych chojraków
Im człowiek starszy nabiera strachu
Im bardziej świadom niebezpieczeństwa
Nie okazuje sztucznego męstwa
I nie pokazuje jaki jest wielki
Bo jego odwaga pryśnie jak bąbelki
Jednak zdarzają się ciągle tacy
Co myślą inaczej – życiowi chojracy
Bo od sztucznego bohatera
Krótka wiedzie droga
Do zwykłego zera.

(Piotr Czemplik)

Opr. Małgorzata Czech.


11 kwietnia byliśmy w Centrum Kreatywnej Edukacji w Miliczu. Uczestniczyliśmy w programie wielkanocnym. Dowiedzieliśmy się jak obchodzi się Święta Wielkanocne w Europie. Odwiedziliśmy Polskę, Czechy, Hiszpanię, Francję, Włochy, Holandię i Rosję. Szukaliśmy i turlaliśmy jaja, kolorowaliśmy pisanki, robiliśmy czekoladowe pyszności, tańczyliśmy w rytm hiszpańskiej melodii, wyklejaliśmy kolorowymi papierami Most Karola. Było ciekawie i bardzo wesoło.


Dzieci z II F z wychowawczynią Justyną Junik
 i dzieci z II C z wychowawczynią Elżbietą Wiśniewską


W sobotę, 25 marca, uczestniczyliśmy w XXX Rajdzie Turystycznym "Topienie Marzanny" zorganizowanym przez PTTK w Krotoszynie. Przemaszerowaliśmy ulicami miasta z własnoręcznie wykonaną Marzanną, strasząc odchodzącą zimę piszczałkami, dzwonkami, instrumentami muzycznymi. Roześmiani dotarliśmy do mety rajdu, czyli do strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Tam zjedliśmy pyszną grochówkę, wykonaliśmy kolorowe, wiosenne gaiki oraz śpiewaliśmy piosenki turystyczne. W konkursach na najliczniejszą grupę oraz najpiękniejszą, ekologiczną Marzannę zdobyliśmy pierwsze miejsca. Jesteśmy z siebie dumni.


Zredagowały: dzieci z II F z wychowawczynią Justyną Junik i dzieci z II C z wychowawczynią Elżbietą Wiśniewską


Uczniowie z klas trzecich w marcu uczyli się i wypoczywali na Zielonej Szkole w Przemkowie.


W sobotę 4 marca uczniowie klas 2c i 2f wraz z rodzicami i wychowawcami wzięli udział w 23 Rajdzie Turystycznym „Szukanie wiosny” zorganizowanym przez PTTK. Wyruszyliśmy o godzinie 10:00 sprzed Muzeum w kierunku Grzybka „ Żbik”. Trasa wiodła przez Park Wojska Polskiego, ul. Klonowicza, ul. Łąkową, ul. Jasną, ul. Błękitną, ul. Bukówko, ul. Żwirową i ul. Leśną. Na mecie czekał na nas ciepły posiłek oraz wiele ciekawych atrakcji przygotowanych przez organizatorów m. in. X Rajdowe Mistrzostwa Świata w Rzucie Kaloszem i konkurs piosenki turystycznej. W konkursie piosenki nasi uczniowie zdobyli drugie miejsce.


Opracowała Ewa Kotala-Kluba


W dniu 3 marca 2017 roku klasa 3d i 3f brały udział w zajęciach pt. ”Statystyka dla smyka” prowadzonych przez pracowników Urzędu Statystycznego z Kalisza. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób panie przekazały wiadomości na temat prowadzonych badań i ich wyników. Uczniowie aktywnie brali udział i wykazali się pomysłowością.

Opracowały: Mariola Bruder i Lucyna Grzesińska


W naszej szkole po raz siedemnasty odbyła sie akcja zbierania monet " Góra grosza". Celem tej ogólnopolskiej zbiórki jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym poza własną rodziną. Akcja ta cieszyła sie ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Udało nam sie zebrać 565 zł . Pieniążki zostały wysłane przez opiekuna zbiórki Kingę Sygiet do Towarzystwa "Nasz Dom".


Opracowała: opiekun Rady Uczniowskiej - Kinga Sygiet


16 lutego uczniowie klas 1 - 3 bawili się na corocznym balu karnawałowym. W tym roku zabawę prowadził Wodzirej ze specjalnie na tę okazję przygotowanymi atrakcjami.


W piątek 20 stycznia dzieci z klasy 2b oraz 2d wraz ze swoimi paniami szalały w pobliskim parku na śniegu. Zabawom nie było końca. Wszyscy szczęśliwi wrócili do szkoły. "To był najlepszy dzień " - stwierdziły dzieci.


Opracowała Halszka Kobierska - Obal


19 grudnia klasa IV E wybrała się do sąsiadującego z naszą szkołą przedszkola „Kubuś Puchatek”, aby przybliżyć starszakom bożonarodzeniowe tradycje w krajach anglosaskich. Dzieci zostały podzielone na grupy i wspólnie z czwartoklasistami wykonywały tradycyjne dekoracje: łańcuch, skarpetę, cukierka, a także gwiazdę, której tajniki kompozycji zgłębiły również panie przedszkolanki. Dzieci chętnie uczyły się nazw angielskich, związanych ze świętami, powtórzyły kolory, zaśpiewały piosenkę oraz zagrały w „głuchy telefon” Na koniec wymieniliśmy się gwiazdkowymi dekoracjami. Czwartoklasiści otrzymali również słodki upominek.


Opr. A. Dykcik


W piątek 16 grudnia br odbyło się spotkanie wigilijne, na które zostali zaproszeni przedstawiciele samorządu naszego miasta. W niepowtarzalną atmosferę i osobliwy klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia wprowadziło zaproszonych gości widowisko z udziałem uczniów naszej szkoły. Połączenie tradycyjnych jasełek z fabułą opartą na motywach zaczerpniętych z „Opowieści Wigilijnej” Karola Dickensa wraz z oprawą muzyczną autorstwa znanego animatora kultury krotoszyńskiej Grzegorza Polańskiego, wyzwoliło wiele pozytywnych emocji wśród widzów. Wysiłek wielu uczniów i nauczycieli został doceniony przez uczestników tego spotkania.
 

Opr. Małgorzata Czech

 
Z okazji MIKOŁAJEK dzieci z kółka teatralnego zatańczyły taniec POMOCNIKÓW ŚW. MIKOŁAJA 😊 tym samym chcieliśmy wspólnie uczcić imieniny Św. Mikołaja oraz złożyć wszystkim życzenia Wesołych Świąt !!


Opiekun kółka teatralnego
Halszka Kobierska -Obal01.12.2016 roku w milickim Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym drugoklasiści rozpoczęli przygotowania do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci miały okazję obejrzeć spektakl o tradycjach bożonarodzeniowych i pokaz dmuchania bombek. Wiele radości i zabawy sprawiło dzieciom zdobienie ozdób choinkowych oraz dekorowanie pierników. Wszyscy napisali też list do św. Mikołaja z nadzieją, że pod choinką znajdą wymarzone prezenty. Uśmiech na twarzach dzieci, to znak, że wyjazd się udał i zabawa była przednia....


25 listopada klasa IV e wybrała się do profesjonalnego salonu wróżb, jaki przygotowało w ramach Andrzejek nasze  Muzeum Regionalne. Prowadząca  spotkanie, zapoznała uczniów z tradycją tego święta oraz wyjaśniła znaczenie poszczególnych wróżb. Obok  popularnych serduszek  z imionami wybrańców, karteczek z nazwami zawodów, uczniowie kręcili kołem fortuny, a  w zabawie z butami dowiedzieli się, kto jako pierwszy stanie na ślubnych kobiercu. Nie zabrakło tradycyjnego lania wosku i odczytywania powstałych dzieł w światłocieniu. Wszyscy wracali do szkoły w doskonałych humorach, mając cichą nadzieję, że niektóre wróżby się spełnią, albo będą dla nich  lekką przestrogą na przyszłość.

Opracowała: A.Dykcik


Dzisiaj wszystkie przedszkola i szkoły obchodzą DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Klasa 2d również postanowiła uczcić urodziny misia wspólnie z dziećmi z klasy 1a. Jak przystało na urodziny było głośne STO LAT i wspólne tańce. Wszyscy świetnie się bawili, co widać po uśmiechniętych buziach. Ten dzień również jest ważny dla klasy 2d ponieważ dzisiaj po raz ostatni mogliśmy wspólnie się uczyć i bawić z Naszym kolegą Kubusiem, który wyjeżdża do Niemiec. Dzieci mocno go uściskały i wręczyły mu pięknego, dużego misia, który zawsze ma przypominać Kubusiowi o wspaniałej klasie 2d. KUBUŚ BĘDZIEMY TĘSKNIĆ!! Buziaki od wszystkich dzieci z 2d oraz od Twojej Pani.
 

Opracowała Halszka Kobierska- Obal


W sobotę 19 listopada dwudziestu sześciu uczniów naszej szkoły uczestniczyło na dworcu PKP w odsłonięciu tablicy upamiętniającej wydarzenia z czerwca 1945 roku. W obecności władz powiatowych i gminnych, licznie zgromadzeni, mimo padającego deszczu, usłyszeli od p. Stefana Witka, który był inicjatorem powstania tablicy o dramacie tamtych wydarzeń. To właśnie w czerwcu 1945 roku, na dworcu zatrzymał się pociąg eskortowany przez żołnierzy Armii Czerwonej, który przewoził w nieludzkich warunkach około setkę niemieckich dzieci w wieku do dwóch lat oraz kilkoro starszych. Dzieci te pochodziły z domów dziecka, wywieziono je w sierpniu 1944 roku z Breslau (Wrocław), po ogłoszeniu miasta twierdzą. Przebywały po kilka tygodni w czeskim Saaz, w Janowicach Wielkich oraz w Bardzie Śląskim. Dla większości z nich, głodnych i chorych, była to ostatnia podróż życia. Kilkoro dzieci uratowali mieszkańcy Krotoszyna, którzy zabrali je z pociągu, przygarnęli i wychowali. Jednak obawa i wstyd przed miejscową opinią publiczną, że uratowało się ,,Niemca’’ spowodowało ukrywanie tej sprawy przez całe dziesięciolecia. Tablica, poświęcona jest pamięci dzieci, które nie przeżyły tej okrutnej podróży oraz wyrazem hołdu dla tych bezinteresownych mieszkańców miasta, którzy w czerwcu 1945 roku przyszli na stację, aby nieść ratunek. O tych krotoszyńskich wydarzeniach przeczytać można w książce Dainy Kolbuszewskiej ,,Niemka. Dziecko z pociągu” (Wyd. Vesper, Poznań 2011). Druga część spotkania przebiegała w Sali Reprezentacyjnej Ratusza, gdzie p. Daina Kolbuszewska opowiadała w jaki sposób powstawała książka i o trudnościach na jakie napotykała. Obecne też były ofiary transportu, które zostały uratowane przez mieszkańców Krotoszyna oraz potomkowie rodzin, które pomagały dzieciom.
Dziękuję naszym uczniom, którzy przybywając na tą uroczystość poszerzyli swą wiedzę historyczną o swej małej ojczyźnie i dali dowód, że należy od najmłodszych lat uczestniczyć w bieżących, lokalnych wydarzeniach.


Opracowanie – Sławomir Kramarz


11 listopada w godzinach dopołudniowych na strzelnicy pneumatycznej odbyły się zawody strzeleckie z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie naszej szkoły rywalizowali ze strzelcami z SP1 i SP3. Spisali się w tych zmaganiach znakomicie. Drużyna w składzie: Gabrysia Pawlik, Michał Tor i Alan Jochaniak zajęła I miejsce w kategorii szkół podstawowych, a drużyna w składzie: Martyna Wasielak, Mateusz Sroka i Borys Staszewski zajęli II miejsce przed SP3. Ponadto zajęliśmy całe podium w klasyfikacji indywidualnej: I miejsce – Gabrysia Pawlik, II miejsce – Michał Tor, III miejsce – Mateusz Sroka.
Za uzyskane wyniki bardzo dziękuję naszym uczniom i życzę im dużo ,,10’’ w kolejnych strzeleckich zmaganiach.


Opiekun SK LOK – Sławomir Kramarz


Dnia 26 października klasa IId była na spacerze w parku. Wszyscy podziwiali uroki naszej pięknej jesieni! Dzieci świetnie się bawiły wśród kolorowych liści. Wszyscy stwierdzili, że jesień jest coraz piękniejsza i kolorowa. Po wspólnej zabawie w parku odwiedziliśmy również plac zabaw, gdzie dzieci spędziły miło czas. Każdy był zadowolony i pełen energii. Oby więcej takich pięknych jesiennych dni!

Opracowała wychowawczyni klasy Halszka Kobierska - Obal


W październiku uczniowie klas 3 spotkali się z przedstawicielem Straży Leśnej z Nadleśnictwa w Krotoszynie. Strażnik leśny uczył nas właściwego zachowania w lesie i szacunku dla jego mieszkańców. Mówił jak odróżnić grzyby jadalne od trujących oraz jak postępować z owocami lasu przed spożyciem. Dowiedzieliśmy się jak możemy chronić się przed kleszczami. Leśnik opowiadał o zwyczajach mieszkańców lasu i pokazał nam kilka wypchanych zwierząt. To było bardzo ciekawe i pouczające. Teraz już wiemy jak wyglądają: wiewiórka, borsuk, dzięcioł, sójka i padalec. Dowiedzieliśmy się, czym leśnik zajmuje się w poszczególnych porach roku. Nauczyliśmy się, że las jest domem dzikich zwierząt i nie możemy ich celowo płoszyć, dotykać, niepokoić. A na spacerze psy mamy trzymać na smyczy. Do lasu nie wolno wjeżdżać samochodem, motorem lub quadem. Można za to spacerować, jeździć rowerem i miło spędzać czas na poznawaniu przyrody. Od dzisiaj szanujemy las i jego mieszkańców.


Opracował Kuba Jankowski z klasy 3B


Szkoła Podstawowa nr 4 w Krotoszynie uczestniczyła w VI Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia organizowanym w dniu 30.09.2016 r. pod hasłem „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Jest to akcja edukacyjna, która rokrocznie odbywa się w ostatni piątek września. Ma ona na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. W naszej szkole uczniowie mieli okazję sprawdzić znajomość tabliczki przez swoich nauczycieli. Zanim nauczyciel rozpoczął zajęcia musiał rozwiązać kilka iloczynów, a dzieci kontrolowały poprawność odpowiedzi. Uczniowie przepytali również dyrekcję, panie w sekretariacie, kucharki i woźnych. Za prawidłowo rozwiązane pięć działań wręczali naklejki „Eksperta tabliczki mnożenia”. Oprócz tego wybrana grupa z kl. VIb (Gabrysia Pawlik, Ania Wojtaszek, Weronika Glapa, Justyna Bielawa, Julka Nowaczyk) wraz z nauczycielem udała się do Urzędu Miejskiego w Krotoszynie sprawdzić znajomość tabliczki przez urzędników. Według tego samego schematu – za 5 poprawnych odpowiedzi z jednego losu - dziewczynki wręczały naklejkę Eksperta Tabliczki mnożenia. Akcja była udana, sprawiła wiele radości uczniom, którzy mogli sprawdzić umiejętności dorosłych. Uświadomiła również, że znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Gratulujemy Ekspertom i dziękujemy wszystkim uczestnikom!

Opracowała: Marta Gulczyńska


Las, to miejsce, gdzie można najłatwiej zaciekawić dziecko otaczająca przyrodą. Poprzez bezpośrednią obserwację przyrody łatwiej jest poznawać ten tajemniczy świat zwierząt i roślin. Dlatego 06 i 07 października dzieci z klas 2 wraz z towarzyszącymi im opiekunami – wychowawczyniami i rodzicami wybrały się do lasu w celu posłuchania ciekawych opowiadań leśniczego o lesie i jego mieszkańcach, a przede wszystkim o tym, jak leśnicy pomagają przetrwać zwierzętom nie tylko w okresach zimowych. Dziękujemy za ciekawą lekcję przyrody, która umożliwiła dzieciom poznanie pracy leśniczego, lepsze poznanie zwierząt naszych lasów.

Opr. Paula Kaczmarek


Pod koniec września uczniowie z klas 3 ponownie wyjechali do Kościana. Tym razem, żeby poznać zasady dobrego zachowania się przy stole podczas posiłku. Przed obiadem wszystkie dzieci poszły do sali zabaw, gdzie przez godzinę świetnie się bawiły. Po zabawie nadszedł czas, aby udać się do pięknej sali, w której przy wytwornie przygotowanych stołach czekały panie kelnerki. Zanim dzieci zjadły obiad i deser, jedna z pań objaśniła zasady prawidłowego zachowania się przy stole. Uczniowie starali się zastosować jej wskazówek podczas jedzenia. Potem, korzystając z pięknej pogody, dzieci poszły na plac zabaw, gdzie spędziły czas na zabawie. W świetnych humorach wróciły z pierwszej tegorocznej wycieczki.

Opr. Renata Kramarz


W tym roku świętowanie Dnia Chłopaka zaczęliśmy od zaśpiewania wszystkim "STO LAT" i wręczenia małych upominków. "Panowie" byli zadowoleni! Następnie z całą klasą udaliśmy się do pobliskiej pizzerii CAPRII by móc dalej świętować ten niezwykły dzień! Wszyscy z niecierpliwością czekali aż na stołach pojawi się pizza. Gdy już wszystko zostało zjedzone, dzieci stwierdziły że "to był ich najlepszy dzień w życiu ". Wszyscy z uśmiechem podziękowali za pyszny posiłek i udaliśmy się na pobliski plac zabaw, aby spalić kalorie. Dzień był pełen niespodzianek!

Opracowała Halszka Kobierska -Obal

Zabawy integracyjne
Z okazji „Dnia Chłopaka” dziewczyny z klasy IV E przygotowały dla swoich kolegów zabawy integracyjne. Po złożeniu życzeń i wręczeniu drobnych upominków przyszedł czas na konkursy. Po przebiciu balonów każdy z chłopców znalazł w nich różnorodne zadania do wykonania ( artystyczne, sportowe, matematyczne, językowe). Następnie przyszła kolej na tańce, malowanie swoich podobizn z zasłoniętymi oczami, a także na manicure wykonywany swoim koleżankom. Zabawom za każdym razem towarzyszyły salwy śmiechu. Wszyscy wracali do domów w doskonałych humorach.

Opracowała: Anna Dykcik


Wyjątkowe Panie odwiedziły drugoklasistów w Naszej Szkole. Spotkanie odbyło się po to by przypomnieć dzieciom zasady bezpieczeństwa. Na spotkaniu strażniczki opowiedziały dzieciom o tym jak zachować się w sytuacji, gdy w ich stronę biegnie pies a także jak należy prawidłowo przechodzić przez jezdnię i co mogą zrobić, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Przypomnieli również o konieczność zachowania ostrożności i dystansu wobec obcych. Na spotkaniu nie zabrakło różnych zabaw, dzieci ścigały się auto chodzikami, rozpoznawały znaki drogowe oraz zmieniały światła na sygnalizacji świetlnej. Zasady dotyczące zachowania bezpieczeństwa są przypominane przed każdym wyjściem poza teren szkoły, ale dobrze jest, kiedy mogą usłyszeć to również od osób które tego bezpieczeństwa pilnują. Na zakończenie dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia i zostały obdarowane planami lekcji oraz odblaskami.

Opr. Paula Kaczmarek


Dnia 15.09.2016r. Panie: Ania, Marta, Halszka, Alicja i Paula postanowiły zorganizować dla swoich klas 2a, 2b, 2d, 2e, i 2 g Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzieci tego dnia założyły ubrania w kropki. Wszyscy dzień rozpoczęli od pracy plastycznej, a następnie wszystkie klasy razem udały się na małą salę gimnastyczną by obejrzeć film który powstał na podstawie książki The Dot. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały historii małej Vashti, jednak najważniejsze okazało się namalowanie wielkich i małych kolorowych kropek na asfalcie prowadzącym do Pałacu Gałeckich. Wzbudzaliśmy entuzjazm wśród przechodniów, a uczniowie byli szczęśliwi że ludzie zwracają uwagę na ich dzieło. Na zakończenie każda z klas otrzymała dyplom udziału w tak ważnym dniu.
Galeria: Dzień Kropki

Opr. Paula Kaczmarek


W piątek 16 września cała klasa została zaproszona do gabinetu Pani Doroty, aby każdy mógł się przyjrzeć jak wygląda praca weterynarza. Dzieci z dużą uwagą słuchały i zapoznawały się ze sprzętem który znajduje się w gabinecie. Każdy mógł posłuchać przez stetoskop bicie serduszka, przyjrzeć się budowie kości kota, jak również spojrzeć przez mikroskop. Wszyscy byli zachwyceni i z uśmiechem podziękowali Pani Dorocie Olejniczak-Wróbel.

Opracowanie H. Kobierska - Obal


Strona główna | Aktualności | Dokumenty | Historia szkoły | Nauczyciele | Promocja zdrowia | Rada Uczniowska | Koła i organizacje | UKS | Sport | Projekty | Izba Pamięci