Z życia szkoły
Strona główna
Aktualności
Dokumenty
Konkursy
Historia szkoły
Biblioteka
Stowarzyszenie
Promocja zdrowia
Rada Uczniowska
Świetlica
Koła i organizacje
UKS
Sport
Projekty
Izba Pamięci
Piknik
Absolwenci

 

Kliknij w miniaturę i przejdź do galerii

ROK SZKOLNY 2017/2018


6 lutego uczniowie klas 1 - 3 bawili się na corocznym balu karnawałowym. W tym roku zabawę prowadził Wodzirej ze specjalnie na tę okazję przygotowanymi atrakcjami.


W dniach 31 stycznia i 1 lutego 2018 r. uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 4 wzięli udział w warsztatowych zajęciach z chemii. Zajęcia tego typu organizowane są od wielu lat na terenie I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie. Raz w roku szkolnym nauczyciel chemii mgr Waldemar Plewiński zaprasza pracowników Centrum Chemii w Małej Skali w Toruniu na przeprowadzenie zajęć aktywizujących dla uczniów. Z tej oferty skorzystała nauczycielka chemii w naszej szkole mgr Anna Wolna i zorganizowała wyjście siódmoklasistów do pracowni chemicznej w liceum. Uczniowie uczestniczący w warsztatach mają możliwość samodzielnego wykonywania doświadczeń chemicznych pod kierunkiem doświadczonych chemików. Zajęcia trwały 1,5 godziny i cieszyły się powodzeniem.


W niedzielę 4 lutego 2018 r. wybrani uczniowie z kl. VIIb i VIIc wystąpili w VII Koncercie Charytatywnym - "Vipy śpiewają”. Przedstawili elementy musztry zespołowej, które musieli dostosować do niewielkiej ilości wolnego miejsca na scenie. Jednolite stroje, prawidłowe wykonanie poleceń w szyku, zrobiło na widowni duże wrażenie, która oklaskami wtórowała śpiewanym piosenkom. Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, którzy po raz kolejny pokazali publiczności swe umiejętności i dowiedli, że na musztrze też można fajnie się bawić. Dziękuję szczególnie Martynie i Mateuszowi.


Opracowanie: dowodzący musztrą – Sławomir Kramarz


W piątek 19 stycznia 2018r. w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród za konkurs zorganizowany przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną Książnicę Pedagogiczną im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu. Był to konkurs na Projekt Multimedialny dotyczący Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 ph. "Wielkopolsko, czy spadnie na nas wolność" (Ewa Najwer) przeznaczony dla uczniów klas VII szkoły podstawowej, klas gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych. Trzyosobowe drużyny z poszczególnych szkół miały przygotować prezentację multimedialną, film bądź montaż słowno – muzyczny poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu, a w szczególności związanymi z nim miejscami, osobami i wybranymi epizodami. Nasze uczennice: Julka, Ania i Martyna – reprezentujące nasze trzy klasy siódme, wystąpiły w filmie pt. "Krotoszyn pamięta o powstańcach wielkopolskich". Do Kalisza pojechaliśmy autobusem, po kilkoro uczniów z każdej klasy siódmej. Na gali wręczenia nagród, wśród zaproszonych gości byli: p. Marzena Wodzińska – marszałek Urzędu Marszałkowskiego z Poznania, dwoje wizytatorów Delegatury kaliskiego Kuratorium, dyrektorzy Bibliotek Pedagogicznych z rejonu byłego woj. kaliskiego oraz władze miasta. Wręczanie nagród uświetnił chór szkolny z LO im. T. Kościuszki z pieśniami patriotycznymi oraz występ skrzypaczki. Kiedy okazało się , że w kategorii szkół podstawowych (w tym II i III klasy gimnazjum) zajęliśmy I miejsce – radości nie było końca. Zaprezentowane były tylko dwie zwycięskie prace – w tym nasz film. Uczennice oraz opiekun otrzymali w nagrodę książki, dyplomy oraz bon podarunkowy dla każdego na zakupy w Empiku za kwotę 250 złotych. W czasie gali dowiedzieliśmy się, że na konkurs łącznie wpłynęło 107 prac z 53 szkół Południowej Wielkopolski.
Kończąc – bardzo dziękuję bohaterkom naszej konkursowej pracy oraz p. Karolowi Gacce i p. Karolowi Zakońskiemu, za nagrywanie i montaż naszego zwycięskiego filmu.


Opracowanie: koordynator projektu – Sławomir Kramarz


Wszystkim Babciom i Dziadkom uczniowie naszej szkoły życzą zdrowia i energii do zabawy z wnukami.


A tak pisze o nas nasz patron medialny - Radio Centrum Kalisz na swoich stronach internetowych http://m.rc.fm/news/ostrow-wielkopolski-na-orkiestrowej-fali.html

  • NO I UDAŁO SIĘ !!!

PODCZAS 24 GODZINNEGO MARATONU PŁYWACKIEGO ZORGANIZOWANEGO PRZEZ UKS DELFIN 4 ZEBRALIŚMY: 10 808, 77 zł


19 grudnia 2017r. wszyscy uczniowie klas siódmych uczestniczyli w spotkaniu z panem Marianem Grządką – emerytowanym weterynarzem. Po przedstawieniu się, nasz gość powiedział, że wychował się w gospodarstwie rolnym w którym hodowano wszelkie zwierzęta – jak to kiedyś na wsi. Pasją zaraził go weterynarz, który przyjeżdżał do nich leczyć chore zwierzęta. Kończąc krotoszyńskie liceum, wiedział, że będzie startował na weterynarię do Wrocławia na którą było trudno się dostać. Po zdaniu egzaminów spotkał się z wykładowcami przeniesionymi tu z Lwowa. Wspominał ich jako ludzi taktownych, z bardzo dużą wiedzą i bardzo wymagających na egzaminach. Po studiach zaczął pracę w krotoszyńskiej weterynarii, przechodząc przez wszystkie szczeble tego zawodu. Przeszło 20 lat, aż do emerytury pracował na stanowisku Powiatowego Lekarza Weterynarii. Usłyszeliśmy o gruźlicy krów w latach 70 – tych, na którą chorowała przeszło połowa bydła. O różnych chorobach zwierzęcych, które są groźne dla ludzi. O ptasiej grypie, która powodowała, że służby weterynaryjne musiały pracować całe doby. Nasz gość powiedział nam, że jego przeszło czterdziestoletnia praca była bardzo ciężka, czasem niebezpieczna. Wręcz normą było, że dużo wezwań było w nocy na które trzeba było natychmiast jechać. Dziś z perspektywy czasu, też wybrałby ten zawód, ponieważ robił to co lubił i to przynosiło mu satysfakcję. Na koniec życzył uczniom trafnego wyboru zawodu, aby ta praca przynosiła im zadowolenie i spełnienie.


Opracowanie: Sławomir Kramarz


We wtorek uczennice klas IV b oraz IV d przeprowadziły świąteczną lekcję w klasie I b. Opowiedziały o zwyczajach bożonarodzeniowych w krajach anglojęzycznych w porównaniu z naszymi polskimi tradycjami. Wymieniły potrawy wigilijne goszczące na stołach w Wielkiej Brytanii, historię o Mikołaju, skarpecie, reniferach, wybuchającym cukierku i dniu podarunków. Pod okiem starszych koleżanek, dzieci wykonywały m.in. skarpetę, łańcuch, cukierka oraz świąteczny kalendarz. Wspólnie zaśpiewaliśmy „We wish you a Merry Christmas’, a także „ Dzisiaj w Betlejem”. Julia z IVb zaśpiewała dodatkowo pastorałkę w j.niemieckim. Na koniec czekał na każdego słodki drobiazg.


Opracowała: A. Dykcik


15 grudnia uczniowie klas pierwszych wyjechali na wycieczkę do Kreatywnego Obiekty Multifunkcyjnego w Miliczu. Zamieszkujące tam  elfy zaprosiły przybyłych gości do krainy Świętego Mikołaja, gdzie wyczarowują najpiękniejsze ozdoby choinkowe. Uczestnicy trafili do zachwycającej KOMnaty Bombki, skrzącej się tysiącami szklanych kul. Tam na dzieci czekało ważne zadanie – odnalezienie magicznych bombek. W programie były też warsztat zdobienia bombek i pierników, interakcyjna lekcja muzealna oraz pisanie listów na poczcie Krainy Wyobraźni.


Mikołajkowy tydzień klasa V a zakończyła we Wrocławiu. Pod opieką wychowawczyni oraz Pani Natalii i Pana Pawła, udaliśmy się do Humanitarium, Centrum Nauki i Doświadczeń, aby poprzez zabawę poznać wiele zagadnień z zakresu fizyki, chemii ,biologii oraz optyki. W specjalnie przygotowanym laboratorium, wytwarzaliśmy mydła, które później otrzymaliśmy na pamiątkę. Wielką frajdą okazała się zabawa z promieniami laserowymi (tor przeszkód), krzywy pokój, magiczne sztuczki ze znikającym ciałem, lot na miotle, interaktywne gry i quizy oraz inne eksperymenty, które zaskakiwały uczniów. Świątecznym akcentem była także wizyta na wrocławskim jarmarku, który swoim wystrojem i okazałością przybliżył nam magię zbliżającej się Gwiazdki.


Opr. Anna Dykcik


W ramach zbiórki maskotek dla dzieci z hospicjum i szpitali, OSP Koźmin zorganizowała pokaz oraz warsztaty z pierwszej pomocy. Przyjechali do nas ratownicy z Czarnego Sadu, którzy założyli KLUB MŁODEGO RATOWNIKA. W ten sposób uczą najmłodszych ratowania innych. Dziękujemy!!

Halszka Kobierska - Obal


W dniu 5 grudnia 2017 roku dzieci z klasy III g w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie przedstawiły program artystyczny pt. „Jest taki dzień” dla seniorów ze stowarzyszenia „Uniwersytetu Trzeciego Wieku” w Krotoszynie. Świąteczne piosenki i wiersze umiliły spotkanie, a życzenia z symboliczną gałązką świerku przypomniały, że Święta Bożego Narodzenia są tuż, tuż. Program artystyczny przygotowała wychowawczyni, a oprawę multimedialną p. M. Bruder.

Opracowały:
Lucyna Grzesińska i Mariola Bruder


W czwartek 23. listopada 2017 r. klasy IV a, b i c udały się pod opieką wychowawczyń: Marty Gulczyńskiej, Kingi Sygiet, Karoliny Sperzyńskiej oraz Mirosławy Urbaniak i Anny Dykcik na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym punktem naszego programu było zwiedzenie, największej w Europie, edukacyjnej wystawy budowli z kloców LEGO. Całkowicie nową ekspozycję można było podziwiać na Stadionie Wrocław. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się wykonany z miliona kloców największy na świecie samolot prezydencki „Air Force One”. Na zakończenie dzieci dokonały zakupów w sklepie firmowym oraz spędziły chwilę w strefie zabaw klockami LEGO.
Następnie udaliśmy się do Hali Stulenia, gdzie oglądaliśmy przedstawienie znanej na całym świecie MOSKIEWSKIEJ REWII NA LODZIE, która zaprezentowała fantastyczne, baśniowe widowisko oparte na motywach baśni H. Ch. Andersena „Królowa Śniegu”. Na szczególną uwagę zasługiwały: doskonała i oryginalna oprawa muzyczna, choreografia pełna popisów zawierających trudne elementy jazdy figurowej na lodzie, bogata scenografia, a zwłaszcza wspaniałe kostiumy, dekoracje, światła oraz efekty pirotechniczne. Pełni wrażeń poszliśmy na posiłek do Pasażu Grunwaldzkiego, a stamtąd udaliśmy się w drogę powrotną do Krotoszyna.

Opr. Marta Gulczyńska, Kinga Sygiet, Karolina Sperzyńska


2 i 3 grudnia Stowarzyszenie Wojskowej Czwórki miało swoje stoisko na krotoszyńskim jarmarku bożonarodzeniowym.


Happening ekologiczny
We wtorek 14 listopada br. uczniowie klasy VI c wraz z opiekunem- panem Sławomirem Kramarzem wzięli udział w II Happeningu Ekologicznym zorganizowanym przez Urząd Miejski w Krotoszynie i Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej. Tegoroczny happening odbył się z okazji Dnia Czystego Powietrza pod nazwą ,, Tyle zysku ile odzysku’’. Podobnie jak w ubiegłym roku odbył się on na krotoszyńskim rynku. W tegorocznej imprezie oprócz naszej szkoły wzięły także udział SP8, SP3, SP7 i SP Biadki. Do happeningu uczniowie przygotowywali się wraz z wychowawcą Beatą Jerzyk. Zadaniem uczniów było przygotowanie plakatów promujących ochronę drzew oraz recykling. Oprócz tego mieli wykonać świąteczne drzewka z dowolnych materiałów nawiązujących do zasad recyklingu. Uczestnicy przyozdobieni byli w bibułowe wstążki w kolorach Ziemi. W przygotowaniach uczniom klasy VI c pomagali chętni uczniowie z klas VII b, V c, V d i VI a.
Na pochwałę zasługuje prezentacja naszej szkoły, dokonana przez Bartosza Kalaka, który jako jedyny z zebranych uczniów odważnie opowiedział o przygotowaniach uczniów naszej szkoły do happeningu.
Jury przyznało wszystkim szkołom równorzędne nagrody, wśród których najcenniejszą był BON w wysokości 300 zł na zakup krzewów i drzewek.
Na zakończenie imprezy, delegacja uczniów naszej klasy wręczyła panu burmistrzowi ekologiczne drzewko świąteczne i kartkę z bożonarodzeniowymi życzeniami w imieniu uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Uczestnicy happeningu wzięli udział w wręczaniu przechodniom ekologicznych ulotek, po czym bardzo zadowoleni wrócili do szkoły.


opiekun uczniów- Sławomir Kramarz
szkolny koordynator imprezy i
wychowawca klasy VI c – Beata Jerzyk

 

Wieczorne spotkanie z poezją A. Mickiewicza J. Kochanowskiego B. Leśmiana w Szkole Podstawowej nr 4 w Krotoszynie.
Uczniowie, rodzice i nauczyciele w listopadowy wieczór podjęli wspólną refleksję nad przemijaniem, sensem życia, w oparciu o ponadczasowe teksty największych poetów polskich. Uczniowie dotknęli poezji , która wzbudziła w nich wiele pozytywnych emocji. Uwspółcześniona wersja „Dziadów” zilustrowana muzyką z repertuaru zespołu Pink Floyd zachwyciła wszystkich uczestników. Okazuje się, iż młodzież potrafi zaangażować się w tego rodzaju projekty. Nawet tak wymagający tekst staropolski nie sprawił im większych trudności . Wykazali się kreatywnością i duża dozą młodzieńczego zapału .Radośni i szczęśliwi wrócili wraz z rodzicami do swych domów , by dalej kontemplować tajemnicę przemijania.

Opr. Małgorzata Czech


Przestawienie Ale cyrk wraz z zaproszonymi gośćmi z przedszkola Kubuś Puchatek oraz Miś Uszatek a także wychowankami Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Konarzewie pod opieką p. Arkadiusz Figaja obejrzeli wszyscy uczniowie krotoszyńskiej „czwórki”.  Swoje umiejętności sportowo – akrobatyczne oraz artystyczne zaprezentowali uczniowie klas VII a, VI c, VI a  do niedawna jeszcze uczniowie wspomnianego już Arkadiusza Figaja. Cała społeczność czwórki chciała w ten sposób pożegnać swojego długoletniego nauczyciela i kolegę.  Zgromadzeni mogli podziwiać zarówno występy zwierząt jak i pokazy linoskoczków, akrobatów, sztukmistrza oraz popisy klaunów. Atmosferę cyrkową dodatkowo zaakcentowali swoim przebraniem w stroje artystów uczniowie oraz nauczyciele. Bardzo dziękuję p. Małgorzacie Czech, p. Romualdowi Klubie oraz nauczycielom wychowania fizycznego , którzy pomogli w przygotowaniu tego przedsięwzięcia.

Opracowanie

Monika Czubak - Snela


 

W listopadzie uczniowie klas 1 - 3 wzięli udział w spektaklu Kabaretu Bzik "Ananasy z naszej klasy". Akcja działa się w klasie, gdzie oprócz nauczycielki pani Genowefy Ziółkowskiej w ławce zasiedli Tola – klasowa „lizuska”, która za wszelka cenę chciała przypodobać się Pani oraz psotnik i rozrabiaka Bzik. Spektakl miał na celu nauczenie właściwych relacji nauczyciel - uczeń, szacunku do drugiej osoby i uczniowskiej przyjaźni. Nie została pominięta również ważna kwestia zdobywania wiedzy, która wpływa na rozwój i przyszłość najmłodszych, a w myśl zasady ”w zdrowym ciele zdrowy duch” dzieci razem z Tolą i Bzikiem gimnastykowały się i bawiły w rytm dynamicznych piosenek. Jak zawsze była to wspaniała zabawa na tle barwnej scenografii oczywiście z dużą dawką humoru. Kolejne spotkanie z Kabaretem Bzik już za miesiąc!


 Tradycją naszej szkolnej społeczności jest uroczyste przeżywanie Święta Niepodległości, które obchodziliśmy w piątek 10 listopada. Tego dnia wszyscy uczniowie i nauczyciele przyszli w odświętnych strojach, a bardzo wielu miało biało – czerwone kotyliony. Na czwartej lekcji odbyła się akademia dla klas I-III, na której uczniowie z klas trzecich w krótkiej inscenizacji przypomnieli historię Polski od czasów zaborów do 11 listopada 1918 roku. Usłyszeliśmy też patriotyczne wiersze i żołnierskie pieśni popularne 100 lat temu. Wzorowe zachowanie młodszych uczniów oraz piękny śpiew hymnu zostało pochwalone przez Panią Dyrektor. Z kolei na piątej lekcji odbyła się akademia dla klas IV-VII. Tu prowadzący oraz uczniowie z klas szóstych przypomnieli o tragicznych losach Polaków w XIX wieku oraz w czasie I wojny światowej. Dzięki zabiegom ówczesnych polityków, spełniła się nadzieja i marzenie minionych czterech pokoleń. Jedenastego listopada 1918 roku Polska stała się wolnym i niepodległym państwem. Na obydwu akademiach usłyszeliśmy pieśni żołnierskie w wykonaniu szkolnego chóru oraz uczniów z klasy VII c. Po części artystycznej Pan Dyrektor wraz z organizatorami nagrodził uczniów, którzy wzięli udział w III edycji szkolnego konkursu ph. ,,Wiersz o Ojczyźnie’’. Dziękuję wszystkim uczniom z klas III - VII występującym w części artystycznej, Martynie i Kacprowi za prowadzenie akademii, pocztowi sztandarowemu, chórowi szkolnemu oraz wszystkim uczniom za dobre zachowanie na tej krótkiej lekcji patriotyzmu.
Dziękuję rodzicom z klasy VIIc za wykonanie dekoracji.
Dziękuję nauczycielom: wychowawczyniom klas trzecich, p. A. Mincie, p. I. Pałasz,
p. G. Polańskiemu, p. R. Klubie oraz p. N. Zakońskiej.
 


Opracowanie - Sławomir Kramarz


III KROTOSZYŃSKI BIEG NIEPODLEGŁOŚCI
Dzieci z klasy 3 d wraz z wychowawczynią oraz rodzicami wzięli udział po raz drugi w biegu na Krotoszyńskim Rynku . Wszyscy zdeterminowani wyruszyli wspólnie i dotarli do mety. DZIĘKUJĘ I GRATULUJĘ dzieciom i rodzicom, którzy zdeklarowali się biec i przybyli na Rynek. Brawo dla wszystkich.


Opracowała wychowawczyni klasy Halszka Kobierska - Obal


 

W dniach 25 - 26 klasa 3 wraz z wychowawczynią i p. Alicją Marszałek oraz p. Moniką Kwatkowską odbyły wycieczkę do Warszawy. Wycieczka była pełna wrażeń ponieważ dzieci po raz pierwszy odbyły podróż dwudniową, po raz pierwszy były w Warszawie oraz po raz pierwszy leciały samolotem :-) Nasza wycieczka rozpoczęła się z ogromnymi emocjami ponieważ do Warszawy lecieliśmy samolotem z Wrocławia. Dzieci były bardzo dzielne.
Gdy dolecieliśmy na miejsce zameldowaliśmy się w naszym hostelu i wyruszyliśmy zwiedzać Warszawę. Pierwsze kroki skierowaliśmy na Starówkę, byliśmy na Zamku Królewskim, przy Pomniku Małego Powstańca, pod Kolumną Zygmunta, przy Syrence Warszawskiej, w Kościele św. Marcina, przy pomniku Jana Kilińskiego. Następnie dojechaliśmy metrem do CENTRUM NAUKI KOPERNIK, gdzie mogliśmy wtajemniczyć się w świat nauki, fizyki i różnych eksperymentów. Każdy był zadowolony i mógł odkryć otaczający nasz świat i jego tajniki. Po ciężkim dniu poszliśmy na pyszną kolację. W drugim dniu po pysznym śniadaniu udaliśmy się do POLSKIEJ TELEWIZJI, gdzie dzięki przewodnikowi mogliśmy wejść do różnych miejsc gdzie nagrywa się polskie programy. Na sam koniec odwiedziliśmy NARODOWY STADION oraz Pałac Kultury. Po długim zwiedzaniu udaliśmy się na lotnisko, gdzie wszyscy szczęśliwie zasiedli w fotelach samolotu. Po wylądowaniu  dzieci nie mogły się doczekać, kiedy opowiedzą wszystko rodzicom.


Opracowała wychowawczyni Halszka Kobierska-Obal


28 września klasy 3b i 3e były na wycieczce w Kościanie w "Nenufar Club". W aktywny sposób spędziliśmy czas wolny w jednej z największych sal zabaw dla dzieci. Wszyscy świetnie się bawili korzystając z 4-poziomowej konstrukcji zabawowej z licznymi przeszkodami, zjeżdżalni prostych i tubowych, basenu z piłeczkami, labiryntu. Największa frajdę sprawiło pole z armatkami pneumatycznymi, strefa trampolin i mini boisko do piłki nożnej. Kolejną atrakcją był pokaz i nauka SAVOIR VIVRE przy stole, połączony z ekskluzywnym, trzydaniowym obiadem. Dzieci zostały przyjęte w restauracji przy wytwornie przygotowanym stole. Obsługiwani byli przez elegancko ubranych zawodowych kelnerów i kelnerki. Obiad- program prowadzony był przez Szefa Sali, który w ciekawy i przystępny dla dzieci sposób uczył elegancji i zachowania SAVOIR VIVRE przy stole.

17 października klasy 3b i 3e wybrały się do Muzeum Piekarstwa do Pleszewa, który pachnie świeżo pieczonymi bułkami. Obejrzeliśmy stare sprzęty używane kiedyś w piekarstwie, żarna do mielenia zboża, trzy różne piece do wypieku chleba, wyroby cukiernicze i wiele innych ciekawych eksponatów. Poznaliśmy „od kuchni” zawód piekarza. Zostaliśmy zaproszeni do dużego stołu, gdzie opowiadaliśmy o rodzajach mąk i ciast. Każdy z nas na chwilę stał się piekarzem i po otrzymaniu kęsa ciasta mlecznego, tworzył z niego swoje „arcydzieła”. Powstały niepowtarzalne żółwiki, laleczki, słoneczka, warkoczyki, chałeczki, rogaliki itp. Następnie posmarowane jajkiem wyroby z podpisem autora trafiały na blaszkę, którą umieszczono w garówce ,a potem została wypieczona. Taką oryginalną i smaczną pamiątkę zabraliśmy do domu. W muzeum usłyszeliśmy wiele ciekawostek, np. Co to jest dzieża? Do czego służyła gilotyna? Zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do domu

 

Opracowały: Hanna Marcisz i Jolanta Grześkiewicz


13 października w Szkole Podstawowej nr 4 odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia” dzieci z klas pierwszych. Wszystkie pierwszaki w strojach galowych wraz ze swoimi rodzicami przybyły do szkoły. Dzieci pod opieką wychowawców przygotowały program artystyczny. Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna. Przy sztandarze szkoły Pan Dyrektor czytał tekst ślubowania, a dzieci powtarzały słowa. Po ślubowaniu każdy uczeń był osobiście pasowany na ucznia przez Pana Dyrektora „wielkim piórem”. Był to niezwykły moment. Uczniowie byli bardzo przejęci. Po pasowaniu była chwila dla fotoreporterów, czyli rodziców i najbliższych, którzy to niezwykłe wydarzenie chcieli upamiętnić. Po tylu wrażeniach w salach lekcyjnych czekała na dzieci miła niespodzianka. Rodzice, przygotowali dla swoich pociech  upominki - kuferki dydaktyczne. Było bardzo miło i serdecznie. Wszystkie dzieci były zadowolone i dumne, że zostały włączone do społeczności szkolnej.

Opr. Agata Minta i Renata Cierniewska
Zdjęcia p. Jan Leszek Pawlik


Od 12 lat na początku każdego roku szkolnego tradycją naszej szkoły stała się wycieczka klas czwartych na Ślężę. W tym roku we wtorek 4 października pojechały klasy 4 a (wychowawczyni p. Marta Gulczyńska) z 4 b (wychowawczyni p. Kinga Sygiet), a w środę klasy 4 c (wychowawczyni p. Karolina Sperzyńska) z 4 d (wychowawca p. Ryszard Chojnicki) pod opieką organizatora p. Romualda Kluby. Ostateczny program wycieczki uzależniony jest zawsze od panujących warunków atmosferycznych, gdyż głównym jej punktem jest wejście na górę Ślężę.
Dla obu grup pierwszą atrakcją było zwiedzanie Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym. Do obejrzenia jest tam wiele eksponatów typu: broń, manierki, granaty, karabiny, hełmy, mundury. Na zewnątrz znajduje się mnóstwo pojazdów wojennych. Na niektóre z nich można nawet wejść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne klasy 4 a i 4 b musiały zrezygnować z wejścia na Ślężę. Jako alternatywę udali się do ewangelickiego Kościoła Pokoju w Świdnicy, który jest największą drewnianą świątynią w Europie, a od 2001 roku wraz z bratnim kościołem w Jaworze został wpisany na listę światowego dziedzictwa zabytków kultury UNESCO.
Na zakończenie udaliśmy się do portu lotniczego Wrocław - Starachowice, gdzie zostaliśmy oprowadzeni przez Pana Romualda Klubę i mogliśmy obserwować start i lądowanie samolotów.
Program wyjazdu klas 4 c i 4 d był nieco inny, gdyż po zwiedzaniu muzeum udało nam się wejść na Ślężę. Na szczycie podziwialiśmy piękną panoramę Wrocławia i okolic. Po odpoczynku i zregenerowaniu sił wyruszyliśmy w drogę powrotną. Przed wyjazdem z Wrocławia nie mogło zabraknąć wizyty w restauracji McDonald’s, po czym udaliśmy się do Krotoszyna.


Opracowali wychowawcy klas IV:
Kinga Sygiet, Marta Gulczyńska, Karolina Sperzyńska, Ryszard Chojnicki


W dniach od 25 do 29 września, uczniowie klas Vc i VIc pod opieką  wychowawców, wyjechali na Zieloną Szkołę do Przemkowa. Głównym celem wyjazdu była integracja obu zespołów klasowych, a także integracja wewnątrz  klas. Po powrocie można stwierdzić, że zamierzony cel został zrealizowany w 100%.
Podczas pobytu w Przemkowie uczniowie wzięli udział w warsztatach tkackich, tanecznych, zdobienia pierników. W czasie pobytu w gospodarstwach agroturystycznych uczestniczyli w samodzielnym wypieku pierogów litewskich i własnoręcznym wyrabianiu masła. Z przeprowadzonych w obu klasach ankiet ewaluacyjnych wynika, że wszystkie zajęcia warsztatowe były bardzo ciekawe i sprawiły uczniom ogromną satysfakcję i radość. Równie wartościowym przeżyciem dla wszystkich okazała się wizyta w Zielonej Górze, gdzie odwiedziliśmy Centrum Nauki Keplera i Planetarium Venus.
W czasie pobytu w Przemkowie uczniowie wiele czasu spędzili na łonie przyrody, popołudniami integrowali się podczas gier i zabaw, a wieczorami w czasie dyskotek. Wspólnie przeżyliśmy także ognisko z kiełbaskami. To był miło i pożytecznie spędzony czas, a jego owocami są nowo zawiązane przyjaźnie pomiędzy klasami.


Wychowawcy klas: V c- Dorota Mielcarek, VI c- Beata Jerzyk


Dzisiaj odwiedziły nas dzieci z grupy MISIACZKI z przedszkola MIŚ USZATEK. Dzieci z klasy 3d cyklicznie co dwa tygodnie przygotowują bajkę i czytają ją dzieciom z przedszkola. Dwa tygodnie temu gościliśmy u MISIACZKÓW, tym razem przedszkolaki przyszły do nas. Spotkania będą odbywać się przez cały rok. Dziękuję za współpracę Pani Ilonie Karpiewskiej.

Spotkanie 2."

Tym razem dzieci z klasy 3d odwiedziły w przedszkolu Miś Uszatek młodszą grupę 3-4latków prowadzoną przez Panią Katarzynę Jankowską. W rolę czytających starszych kolegów wcielił się Igor, który przygotował książeczkę o znanym i lubianym Franklinie oraz Dawid, który przygotował bajkę o zmaganiach trzech małych świnek. Na zakończenie wszyscy wzięli udział w tańcu ze śpiewem. Dziękujemy za miłą gościnę i widzimy się już za dwa tygodnie.


Opracowała wychowawczyni Halszka Kobierska-Obal


 

W piątek 22 września br. klasy Va i Vc wraz ze swymi wychowawczyniami udały się do Biskupina na XXIII Festyn Archeologiczny. Pierwszy etap wycieczki to podróż kolejką wąskotorową ze Żnina do Biskupina. W czasie jazdy padał deszcz, ale nie zakłócił on radosnego nastroju uczniów. Po drodze wszyscy usłyszeli o Mikołaju Nałęczu (możnowładcy wielkopolskim) zwanym Krwawcem oraz dlaczego swą miejscowość nazwał Wenecją. W Biskupinie witały nas tłumy uczniów, którzy też przyjechali na festyn. Przestało padać, a to ważne przy imprezie organizowanej na dworze. Podzieleni na klasy, z przewodnikami, ruszyliśmy zwiedzać biskupińską osadę. W neolitycznej osadzie dowiedzieliśmy się o ,,długich domach’’ jakie wznosili około 6 tys. lat temu pierwsi rolnicy. Miały one kształt wydłużonego trapezu i mogły posiadać długość nawet przeszło 40 metrów. Po tym stanowisku jedna z klas przyglądała się pradziejowej orce wykonywanej przez 2 woły hodowane w Biskupinie. Następnie dotarliśmy do osiedla obronnego kultury łużyckiej (sprzed około 2700 lat), zwanego polskimi Pompejami. Tu zrekonstruowano charakterystyczną bramę, wał, falochron oraz dwa rzędy domów. Słuchaliśmy o warunkach życia w domach, o wykorzystaniu promieni słonecznych, o ówczesnych ulicach. W osadzie wczesnopiastowskiej dowiedzieliśmy się co to był majdan oraz gdzie znajdowały się jamy gospodarcze do pędzenia np. dziegciu. W muzeum oglądaliśmy przedwojenne zdjęcia wykopalisk, które wykonywano tu początkowo z dziesięciometrowej drabiny, a później z balonu na uwięzi. Najwięcej uwagi poświęciliśmy w sali, gdzie eksponowano z różnych epok zbroje, miecze oraz inną broń sieczną i kłutą. Przewodnik opowiadał o sposobie wyrobu tych broni i o roli płatnerzy. Był tam też symbol – potężny węzeł gordyjski, z którym wg legendy szybko uporał się Aleksander Macedoński. Po powrocie na plac główny oglądaliśmy bitwy wojowników z różnych epok i słuchaliśmy o ich boskich opiekunach. Widzieliśmy walki rzymskich legionistów z barbarzyńskimi Dakami, niewolników – gladiatorów, którzy sprawdzali swe siły w bojowych igrzyskach. Walczyły jeszcze drużyny piastowskie, wikińskie i madziarskie. Rekonstruktorzy często zapraszali widzów do współpracy. Burzę oklasków otrzymała odważna dziewczyna, którą Rzymianie przenieśli na tarczach w słynnym szyku żółwia. Czas tu minął bardzo szybko i ciekawie. Po zakupie pamiątek ruszyliśmy do Gniezna, po drodze oglądając pomnik Leszka Białego. W Katedrze Gnieźnieńskiej zobaczyliśmy płytę nagrobną prymasa Zbigniewa Oleśnickiego, dowiedzieliśmy się o historii relikwiarza św.Wojciecha oraz jego kradzieży i zniszczeniu. Przy Drzwiach Gnieźnieńskich usłyszeliśmy o historii ich powstania i życiu św.Wojciecha zawartego na 2 skrzydłach. Oprócz wielu, wielu ciekawostek, dowiedzieliśmy się, że jest to najcenniejszy zabytek sztuki romańskiej w Polsce. W drodze powrotnej wstąpiliśmy tradycyjnie do Mc Donald's. Wycieczkę zakończyliśmy przed szkołą, skąd odebrali nas ciekawi naszych wrażeń rodzice. Za wszelką opiekę i pomoc dziękuję: p. D. Mielcarek i p. A. Dykcik.


Opracowanie - Sławomir Kramarz


 
W czwartek 21 września br. klasy Vb i Vd wraz ze swymi wychowawczyniami i nauczycielem historii udały się do Biskupina na XXIII Festyn Archeologiczny. Już za Gnieznem widzieliśmy połamane całe lasy, zerwane dachy – skutki sierpniowej nawałnicy. Smutny to był widok. Ze Żnina do Biskupina jechaliśmy kolejką wąskotorową. Z okien wagoników podziwialiśmy trzy mijane jeziora, a w Wenecji najróżniejsze wagoniki i lokomotywy, które ongiś jeździły po tych wąskich torach. W Biskupinie na bramie wejściowej do osady witało nas hasło tegorocznego festynu: ,,Bogowie wojny”. Tam podzieleni na dwie klasy pod opieką przewodników ruszyliśmy na zwiedzanie osady. W osadzie neolitycznej sprzed około 6 tys. lat oglądaliśmy jak mieszkało się w tzw. długich domach i jak wtedy przechowywano żywność. Z zaciekawieniem oglądaliśmy jak wtedy szlifowano krzemienne siekiery i topory. Obok na stanowisku kuchni neolitycznej widzieliśmy ile trudu musiały włożyć kobiety, żeby przygotować prostą strawę. Później w osadzie łużyckiej zobaczyliśmy wnętrze chaty sprzed około 2700 lat. Cała rodzina spała na podwyższonej półce zwaną narą, pod którą zimą były np. kozy, owce czy drób. W wiosce wczesnopiastowskiej oglądaliśmy pracę kowala, mincerza, rogownika i powroźnika, którzy tworzyli artykuły potrzebne w czasie bitew i wojen. W muzeum zobaczyliśmy popiersia odkrywców tej osady: Walentego Szwajcera oraz archeologów: Józefa Kostrzewskiego i Zdzisława Rajewskiego. Jednak największe zaciekawienie wzbudziła wystawa mieczów, włóczni, zbroji – słowem wszystkiego czym walczono od starożytności po średniowiecze. Następnie na placu głównym oglądaliśmy rytuały wojenne i bitwę Słowian, a jeszcze później walki gladiatorów. Prowadzący komentator omawiał sposoby prowadzenia bitew w różnych epokach i bogów do których się modlono o wygraną. Po zakupie pamiątek, pojechaliśmy do Gniezna. Tam w Katedrze Gnieźnieńskiej spotkało nas nie lada szczęście. Z uwagi na ustawione na zewnątrz rusztowania, do miejsca, gdzie omawiana jest historia Drzwi Gnieźnieńskich – przeszliśmy przez uchylone lewe skrzydło. (Dziś jest to umożliwiane tylko nowożeńcom). Tu dowiedzieliśmy się o historii tych drzwi i symbolice scen. We wnętrzu katedry słuchaliśmy o relikwiarzu św. Wojciecha, o kratach do 14 kaplic, o prymasie Stefanie Wyszyńskim i o wielu, wielu ciekawostkach tego kościoła nazywanego ,,matką kościołów polskich”. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Mc Donald’s i około 20.00 strudzeni i zadowoleni wracaliśmy do domów.
Za wszelką pomoc i opiekę dziękuję p. J Jaskólskiej i p. M. Marcinkowskiej


Opracowanie – Sławomir Kramarz


Tegoroczna edycja akcji Sprzątanie świata - Polska przebiegała pod hasłem: „Nie ma śmieci - są surowce"
Celem akcji była: zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału oraz zainspirowanie i zaktywizowanie Polaków do działania na rzecz środowiska.
Uczniowie klas 4-7 w piątek 15.09.2017 wzięli aktywny udział w akcji ,,Sprzątania świata 2017’’ pod opieką wychowawców. Podobnie jak w latach ubiegłych, uczniowie naszej szkoły sprzątali boiska szkolne i najbliższe otoczenie szkoły. Większość klas sprzątała Park im. Wojska Polskiego. Uczestnicy biorący udział w akcji sprzątania parku zauważyli, że w tym roku zebranych śmieci było znacznie mniej niż w zeszłym roku. Bardzo ucieszył wszystkich ten fakt. Może on świadczyć o wzroście świadomości ekologicznej mieszkańców Krotoszyna.
W ramach tegorocznej akcji Sprzątania świata 2017 przewidziane są następujące konkursy dla klas 4-7:
1.Konkurs plastyczny na rzeźbę ekologiczną( zabawka- kl.4, model pojazdu terenowego zbudowanych wyłącznie z surowców wtórnych- kl.5, ekologiczne ubranie przeznaczone na wędrówkę po turystycznych szlakach- kl.6, urządzenie , przedmiot wykonanych wyłącznie z surowców wtórnych-,, drugie życie śmieci”- kl.7(np. mini oczyszczalnia ścieków, domowa klimatyzacja itp.)
Prezentacja zebranych prac odbędzie się na małej sali gimnastycznej lub korytarzu szkoły- klasy będą ją mogły oglądać w październiku wraz ze swymi wychowawcami.
2.Dla osób chętnych- konkurs poetycko- muzyczny na piosenkę lub wierszyk
pod hasłem ,, Nie ma śmieci są surowce!” .
3. Konkurs plastyczny pod hasłem ,,Dwa światy – czysty oraz zaśmiecony”. Prace uczniów zaprezentowane będą podczas wystawy zorganizowanej na korytarzu szkolnym.
Nagrody ufundowane zostaną przez RCEE w Krotoszynie i ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Szkolny koordynator akcji- Beata Jerzyk.

Opr. Beata JerzykW czwartek 7 września 2017 r. uczniowie naszej szkoły z klasy VI c z pod opieką swego wychowawcy wzięli aktywny udział w pikniku edukacyjnym zorganizowanym przez Urząd Miejski w Krotoszynie. Piknik odbył się na krotoszyńskim Rynku. W ramach pikniku na Rynku ustawiono cztery stanowiska edukacyjne dotyczące ochrony środowiska. Przewodnikami po nich byli przedstawiciele Fundacji Ekologicznej Arka. Uczniowie mieli możliwość np. odwiedzenia stanowiska Eko Dom, w którym przygotowano stanowisko warsztatowe w namiocie ze ścianką przedstawiającą gospodarstwo domowe. Zadaniem uczestników było zastosowanie dobrych nawyków ekologicznych, sprzyjających środowisku, a tym samym i człowiekowi. Na innym stanowisku poświęconym zagospodarowaniu odpadów, uczestnicy na własne oczy przekonali się jak łatwo założyć kompostownik oraz co się z tym wiąże. Ogromną atrakcją dla wszystkich okazał się pokaz filmu ekologicznego dotyczącego segregacji śmieci i właściwego traktowania zwierząt, którego oglądanie możliwe było dzięki wyprodukowaniu prądu elektrycznego przez uczniów podczas,, jazdy’’ na rowerach. Ciekawa okazała się także gra dydaktyczna Eko Memory, w którą mieli możliwość zagrać wszyscy uczniowie. Podczas trwania pikniku można było zaobserwowane olbrzymie zainteresowanie i zaangażowanie uczniów w wykonanie wszystkich postawionych przed nimi zadań. Piknik edukacyjny okazał się bardzo udaną i wartościową edukacyjnie imprezą ,podnoszącą poziom świadomości ekologicznej uczniów.


Wychowawca klasy – Beata Jerzyk


W piątek 16 grudnia br odbyło się spotkanie wigilijne, na które zostali zaproszeni przedstawiciele samorządu naszego miasta. W niepowtarzalną atmosferę i osobliwy klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia wprowadziło zaproszonych gości widowisko z udziałem uczniów naszej szkoły. Połączenie tradycyjnych jasełek z fabułą opartą na motywach zaczerpniętych z „Opowieści Wigilijnej” Karola Dickensa wraz z oprawą muzyczną autorstwa znanego animatora kultury krotoszyńskiej Grzegorza Polańskiego, wyzwoliło wiele pozytywnych emocji wśród widzów. Wysiłek wielu uczniów i nauczycieli został doceniony przez uczestników tego spotkania.
 

Opr. Małgorzata Czech

 


Strona główna | Aktualności | Dokumenty | Konkursy | Historia szkoły | Biblioteka | Stowarzyszenie | Promocja zdrowia | Rada Uczniowska | Świetlica | Koła i organizacje | UKS | Sport | Projekty | Izba Pamięci | Piknik | Absolwenci