exlibris

Biblioteka

Strona główna

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 4 im. Wojska Polskiego w Krotoszynie czynna:
Klasy 1 - 3 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 11.00
klasy 4 - 7, od poniedziałku do piątku w godz. 11.00 - 14.00

Nauczyciel - bibliotekarz: mgr Alicja Marszałek.


Od 5 grudnia 2017 r. działa internetowa biblioteka, w której uczniowie mogą znaleźć lektury szkół podstawowych i liceów. Biblioteka działa na platformie lektury.gov.pl. Serwis otwiera uczniom dostęp do ponad 220 darmowych nagrań. Obecna wersja ma charakter pilotażowy. Zapraszamy do skorzystania z polecanej platformy.


W poniedziałek 15 stycznia bibliotekę szkolną odwiedziła kl. 2A. Uczniowie przyszli na lekcję biblioteczną. Dzieci poznały podstawowe pojęcia związane z biblioteką, "życzenia książek" oraz księgozbiór podręczny. Nauczyli się, jak korzystać z czytelni i ze źródeł informacji dostępnych w zbiorach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się encyklopedie ilustrowane dla dzieci. Padło wiele pytań dotyczących pracy w bibliotece. Mam nadzieję, że wizyta wpłynie pozytywnie na czytelnictwo tych młodych osób.

Bibliotekarka A. Marszałek


Każdego roku obchodzony jest w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. Do obchodów tego dnia aktywnie włączają się uczniowie klas młodszych.


Konkurs na "Najładniejszą zakładkę do książki"

Rozstrzygnięto konkurs biblioteczny na „Najładniejszą zakładkę do książki”. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym konkursie. Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych, które będą organizowane.

I MIEJSCE
ZOFIA GULCZYŃSKA II G

II MIEJSCE
ANTONI NOCULAK II G

II MIEJSCE
SZYMON KACZMAREK II B

WYRÓŻNIENIA

JAGODA KULIŃSKA II A
ALICJA KRĘCZYŃSKA II G
KACPER IGNASIAK III A
PAULINA IGNASIAK II C


Akcja "Podaruj książkę bibliotece"

Wszystkich czytelników i sympatyków książek zapraszamy do włączenia się w akcję "Podaruj książkę bibliotece". Celem akcji jest wzbogacenie księgozbioru o ciekawe pozycje książkowe.
Jeżeli przeczytałeś lektury lub książki, które warto polecić innym - przekaż je do biblioteki. Wystarczy nawet jedna uwolniona książka z własnej kolekcji. Przekazane książki będą służyć innym czytelnikom. Pamiętaj - książka czytana żyje dłużej. Zapraszamy do współpracy z naszą biblioteką.


W imieniu naszych czytelników wszystkim darczyńcom składamy serdeczne podziękowania.

 


Bibliotekarka Alicja Marszałek


Wypożyczalnia

Księgozbiór rozmieszczony jest w następujących działach:

 • Lektury (ułożone wg klas)

 • Literatura piękna
  • Dla dzieci młodszych (I - III)
  • Dla dzieci starszych (IV - VI)
 • Literatura popularno - naukowa (pogrupowana wg dziedzin wiedzy)

 • Księgozbiór dla nauczycieli (obejmuje literaturę ogólnopedagogiczną, psychologiczną, pozycje metodyczne oraz także publikacje własne nauczycieli)


Czytelnia - Multimedialne Centrum Informacji

 • Osiem miejsc czytelniczych

 • Cztery stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu

 • Księgozbiór podręczny w skład w skład którego wchodzą:

  • encyklopedie, słowniki, leksykony

  • wydawnictwa albumowe

  • multimedialne programy edukacyjne

  • podstawowe publikacje z różnych dziedzin wiedzy

 • Drukarka, skaner, ksero

Imprezy organizowane przez bibliotekę:

 • Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki

 • Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych (23 października)

 • Konkursy:

  • na ilustrację do książki

  • wiedzy o książce

  • ekslibris biblioteki

  • czytelnicze

  • recytatorskie i inne

 • Akcja "Cała Polska czyta dzieciom"

 • Dzień Pluszowego Misia

 • Popołudnie z ciekawą bajką

 • Kiermasze Taniej Książki

 • Wystawki okolicznościowe

 • Zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej


Mole książkowe

Rozstrzygnięto konkurs biblioteczny "Mole książkowe" - trwał on cały rok szkolny. Organizatorem była bibliotekarka Alicja Marszałek. Podstawą do wyłonienia zwycięzców były statystyki wypożyczeń poszczególnych klas. W obecnym roku 2016/2017 zdobywcami nagród zostali: I miejsce kl. III e, II miejsce II g, III miejsce II f. Sponsorem nagród była Rada Rodziców, której serdecznie dziękujemy. Zachęcamy wszystkie klasy do kolejnych konkursów w nowym roku szkolnym.


oprac. A. Marszałek


Pasowanie na czytelnika uczniów kl. I w dniu 27.02.2017r.

 W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Zazwyczaj uroczystość ta odbywa się w II semestrze, kiedy uczniowie znają już prawie cały alfabet. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana. Uczniowie klas pierwszych zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Skupione i poważne w obecności Pani bibliotekarki uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Wszystkim uczniom Pani bibliotekarka życzyła wspaniałych przygód w świecie książek oraz wręczyła pamiątkowe dyplomy i pierwsze książki. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Opracowała Alicja Marszałek


Spotkania w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej.

27 października 2017 roku uczniowie klasy 4b i 6a pod opieką p. A. Marszałek i M. Czech, wzięli udział w spotkaniu autorskim w Bibliotece Publicznej. Gościem biblioteki był Jakub Skworz - pisarz młodego pokolenia. Spotkanie rozpoczęło się czytaniem fragmentu najnowszej książki "Adaś Mickiewicz - Łobuz i mistrz". Następnie młodzież została skonfrontowana z zaskakującymi pytaniami. Dalsza część miała na celu pokazać uczniom, że droga do wielkości nie jest usłana różami i nawet "wielcy" ludzie mają swoje wzloty i upadki. Spotkanie utrzymane było w formie dialogu z publicznością. Na koniec każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z autorem, kupić książkę i uzyskać autograf.

Oprac. A. Marszałek


W lutym 2014 roku uczniowie klasy 3a wzięli udział w spotkaniu z Katarzyną Georgiou anglistką, nauczycielką muzyki i wychowania przedszkolnego, poetką. O sobie mówi: "Piszę i dzielę się moją pasją z czytelnikami. Świat Wyobraźni to jedno z miejsc, gdzie przebywam by odetchnąć, wyciszyć się i czerpać inspirację do życia w naszej rzeczywistości. Jestem czarownicą w służbie dzieci - dla nich opisuję w wierszowanych strofach świat poezji, który na co dzień jest obecny w niedocenianej sztuce dziecięcej. Moje książki "Dziecięcy Świat - wiersze dla Smyków z wyobraźnią" oraz "Imagination's Light" humorystyczne wiersze w języku angielskim, są dostępne w księgarniach internetowych oraz na stronach www.radwan.pl oraz www.wfw.com.pl.

Krasnal Chichotek i jego ferajna

Magiczny wiatrak pod dębczakiem stoi,

a przy nim pies Burek posłusznie leży;

obaj czekają, aż Krasnal Chichotek

z leśnej włóczęgi do domu przybieży.

 

I znowu wesoło będzie bajdurzył

o słonku, co jeżom maluje piegi

i wietrze, co niebo harcami chmurzy

deszcz wysyłając na dzienne przeszpiegi.

 

Takie historie w bajkowym są świecie –

wiedzą też o nich wszystkie sprytne dzieci.

Szkoda, że trudno przekonać dorosłych,

by z dziecięcymi - ich marzenia rosły.

 

Lecz nic to, drogie dziatki…

Smucić się nie trzeba.

Dzielcie się marzeniami

jak smaczną kromką chleba.

 

© Katarzyna Georgiou

 Kliknij w miniaturę i przejdź do galerii

W Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską, autorką licznych powieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Barbara Kosmowska jest laureatką wielu nagród, w tym Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Dziennik Polski Bridget Jones" za książkę pt. "Teren prywatny", od którego rozpoczęła się jej przygoda pisarska. W spotkaniu uczestniczyły również uczennice naszej szkoły, które należą do DKK; Kornelia Szkudlarek, Klaudia Turbańska, Roksana Szymczak i Zuzanna Dziergwa. Podczas spotkania młodzież zadawał dużo pytań pisarce, uczestniczy mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o jej pracy, poznać twórczość oraz autorka przekazała czytelnikom wiele mądrych i cennych rad. Na zakończenie pani Kosmowska podpisywała książki.
 

Opracowała: Alicja Marszałek


 • Spotkanie z pisarzami dla dzieci panią Wandą Chotomską, Wioletta Piasecką Izabellą Klebańską oraz Wiesławem Drabikiem

Kliknij w miniaturę i przejdź do galerii.

Dzieci z klas młodszych wraz z wychowawcami: panią Renatą Cierniewską, Lucyną Grzesińską i Agatą Minta, uczestniczyły w spotkaniu z autorką utworów dla dzieci - Wandą Chotomską. Spotkanie dostarczyło niezapomnianych wrażeń. Pani Wanda niezwykle ciekawie i dynamicznie opowiadała dzieciom o swojej twórczości, wspólnie z młodymi czytelnikami „rapowała” utwory oraz bawiła się rymami. Był też czas na zadawanie pytań, zakup książki, którą autorka opatrzyła autografem z miłą dedykacją. Podczas spotkania panie bibliotekarki rozdały nagrody dzieciom, które uczestniczyły w konkursie plastycznym do utworów Wandy Chotomskiej. Drugie miejsce w konkursie zajęła Paulina Frukowska, której serdecznie gratulujemy.


Uczniowie klas drugich i trzecich, wraz ze swoimi wychowawczyniami, wzięli udział w spotkaniu z pisarką Wiolettą Piasecką. Sukces wydawniczy i autorski przyniosła autorce współpraca z wydawnictwem DROZD Elbląg, która zaowocowała serią pt. „Baśnie Wioletty Piaseckiej” Seria zawiera 12 zbiorów baśni, są to:

- Zaczarowane bąbelki,
- Bajka na dobranoc,
- Dwie Małgosie,
- Bajka o królewnie,
- Sześć życzeń Natalki,
- Dawno temu…,
- W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena,
- Włóczęga,
- Domek marzeń,
- Zasłużyć na fiołki. Baśń biograficzna o Faustynie Morzyckiej,
- Księżniczka dziecięcych serc.


 • Spotkanie z Izabellą Klebańską

Klasy III wraz z wychowawcami oraz uczniowie z Klubu Dyskusyjnego z opiekunka p. H. Sztuka. spotkały się w bibliotece z autorką scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży takich jak „Tut turu” i „Miganki” czy „Piosenkarnia”, emitowanych przez Program 1 TVP. Autorka współpracowała również programami: „5,10,15” i „Domowe przedszkole”. Poza twórczością telewizyjną, na koncie Izabelli Klebańskiej znajdują się teksty piosenek dla dzieci, stworzone na potrzeby programów telewizyjnych i radiowych. Część z nich ukazała się na kasetach audio: „Kocham rap”, „Nogi Angeli” i „Śpiewaj”. Pisze również scenariusze teledysków muzycznych. W 2001 otrzymała statuetką Yacha za najlepszy scenariusz roku do piosenki pt. „Rowerek” w wykonaniu Pawła Kukiza i zespołu Piersi.
Izabella Klebańska popularyzuje muzykę wśród najmłodszych w niezwykle dowcipny i przystępny sposób. Do tej pory ukazały się: „Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada”, „Muzyczna zgraja” i „Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie”. Dwa ostatnie tytuły wzbogacone dołączoną płytą CD z utworami muzycznymi, o których pisze w książce.


 • Spotkanie z Wiesławem Drabikiem

25 marca klasy II i III uczestniczyły w spotkaniu z pisarzem Wiesławem Drabikiem, które zorganizowała Krotoszyńska Biblioteka.

Autor kilkudziesięciu książeczek dla dzieci ukazujących się od 1995 r. w wydawnictwach: Skrzat, Debit, Wilga i Pascal. Są to pełne humoru, wierszowane bajeczki chętnie czytane i oglądane przez najmłodszych, ale i rodzice czytający je swoim pociechom nie będą się nudzić... Przyczyniły się do tego wspaniałe ilustracje Marka Szala, Doroty Szoblik i Andrzeja Kłapyty.
Najbardziej znane książeczki to: "Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków", "Awantura na podwórku", "Łakomczucha", "Kocie łakocie", "MAŁa mYSZ skacze czyli myszomania". Niektóre z książek były prezentowane w programie telewizyjnym pt. "Książki z górnej półki", pokazano je również na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii w 2003 roku. Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszy się seria Zostań Mistrzem opisująca drogę do medali naszych najlepszych sportowców (występujących pod postaciami zwierzątek).

 (notatka ze strony pisarza)


 • Tydzień bibliotek.

Z okazji tygodnia bibliotek uczniowie klas I - III uczestniczyli w spotkaniu w Krotoszyńskiej Bibliotece Miejskiej. Spotkanie umilili uczniowie klas drugich i czwartych ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Krotoszynie.


 • Cała  Polska czyta dzieciom.

2 czerwca 2010 roku uczniowie klas II A i D wraz z wychowawcami panią R. Cierniewską i A. Mintą, uczestniczyły w akcji "Cała Polska czyta dzieciom", którą zorganizowały panie z Biblioteki Publicznej. W sali reprezentacyjnej krotoszyńskiego Ratusza, czytali dzieciom: Dyrektor Zakładu Obsługi Placówek Oświatowych, pan Przemysław Jędrkowiak, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych pani Małgorzata Mielcarek, przedstawiciel Urzędu Miejskiego pan Tadeusz Stachurski, główna księgowa pływalni "Wodnik" pani Teresa Naskrętska, pan Tadeusz Polowczyk dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy oraz dziennikarka "Gazety krotoszyńskiej" pani Magdalena Pawlik. Wśród czytanych utworów były m. in. "Zosia Samosia", "Lokomotywa", "Fortepian", "Stefek Burczymucha", "Gdyby tygrysy jadły irysy", Plecak", "Żuraw i czapla". Na zakończenie dzieci ustawiły się do pamiątkowego zdjęcia, rozwiązywały zagadki i czytały wiersze.


30 października 2010 roku dzieci z klas III A i D uczestniczyły w spotkaniu z Fryderykiem Chopinem. Ciekawą lekcję muzyki, plastyki i historii zorganizowały panie z Krotoszyńskiej Biblioteki Miejskiej w ramach akcji "Cały Krotoszyn Czyta Dzieciom". Uczniowie zapoznali się z życiem kompozytora, wysłuchali wierszy oraz  kilku utworów na fortepian wykonanych przez ich rówieśników ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Krotoszynie,. Kolejną atrakcją było malowanie farbami wrażeń jakie wywołała w dzieciach muzyka Chopina, słodki poczęstunek i wykonanie kolorowej, fortepianowej klawiatury.


Strona główna | Aktualności | Dokumenty | Historia szkoły | Nauczyciele | Promocja zdrowia | Rada Uczniowska | Koła i organizacje | UKS | Sport | Projekty | Izba Pamięci